Zaloguj
Reklama

Menopauza a infekcje układu moczowego

Objawy i skutki menopauzy
Fot. Panthermedia
Objawy i skutki menopauzy
(0)

Menopauza to okres życia, którego obawia się niejedna kobieta – związana ona bywa bowiem z występowaniem wielu dolegliwości, które nierzadko są bardzo uciążliwe dla pacjentek. Najczęściej wspomina się w tym przypadku o uderzeniach gorąca i wahaniach nastroju, u przekwitających kobiet występować mogą jednak również i całkowicie inne problemy – jednymi z tych, do których są one przez menopauzę predysponowane, są infekcje układu moczowego.

Reklama

Spis treści:

  1. Zakażenia układu moczowego – dlaczego u kobiet występują one częściej niż u mężczyzn?
  2. Menopauza a zakażenia układu moczowego
  3. Zakażenia układu moczowego w okresie menopauzy – jak sobie z nimi radzić?

Menopauzą określa się okres życia kobiety, w którym przestaje ona miesiączkować. Różne kobiety przechodzą ją w odmiennym wieku, zazwyczaj jednak dochodzi do niej w wieku około 45-55 lat. Zanim pacjentka całkowicie przestanie miesiączkować, jej organizm niejako przygotowuje się do tego – okres ten określa się mianem okresu okołomenopauzalnego i może on trwać nawet kilka lat.

Podstawowym związanym z menopauzą zjawiskiem są zmiany w wydzielaniu hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. To właśnie ten proces odpowiada za pojawianie się uciążliwych objawów menopauzy, takich jak m.in. uderzenia gorąca, wahania nastroju czy suchość pochwy i zaburzenia snu.

Przekwitanie związane jest z wieloma innymi jeszcze dolegliwościami, stan ten predysponuje również kobiety do pojawiania się u nich rozmaitych jednostek, takich jak np. infekcje układu moczowego.

Zakażenia układu moczowego – dlaczego u kobiet występują one częściej niż u mężczyzn? 

Niezależnie od okresu życia zakażenia układu moczowego u kobiet spotykane są częściej niż u mężczyzn. Szacuje się, że przynajmniej raz w ciągu całego życia infekcji dróg moczowych doświadcza 60% kobiet, w przypadku mężczyzn odsetek ten sięga około 12%. Dysproporcje tego rodzaju wynikają m.in. z odrębnej budowy dróg moczowych u przedstawicieli obojga płci – u kobiet cewka moczowa jest krótsza, przez co bakteriom łatwiej jest osiągnąć pozostałe struktury należące do układu moczowego i wywołać infekcję. Dodatkowo pacjentki mają inne jeszcze czynniki ryzyka zakażeń dróg moczowych – jednym z nich jest menopauza.

Menopauza a zakażenia układu moczowego 

Jak to wspomniano już wcześniej, z menopauzą związane są zmiany w wydzielaniu żeńskich hormonów płciowych – skutkuje to zmianami funkcjonowania narządów układu rozrodczego, ale i organów należących do innych układów, w tym również tych, które wchodzą w skład układu moczowego.

W obrębie pochwy bytują dobroczynne bakterie z rodzaju Lactobacillus. Mikroby te produkują m.in. kwas mlekowy, który zapobiega nadmiernemu namnażaniu się patogennych drobnoustrojów. W okresie menopauzy dochodzi do spadku produkcji estrogenów w kobiecym organizmie, co może wpływać na kolonizację układu rozrodczego przez bakterie Lactobacillus – zjawisko to może prowadzić do nadmiernego namnażania się patogennych mikrobów i sprzyjać infekcjom. Do nadmiernej kolonizacji kobiecego organizmu przez szkodliwe bakterie dochodzić może również w związku ze zmianami w obrębie błony śluzowej pochwy, które bywają następstwem zmniejszonej produkcji estrogenów.

Tak jak bakterie bytują nie tylko w pochwie, tak i estrogeny wpływają nie tylko na struktury pochwy. Pewne gatunki bakterii kolonizują pęcherz moczowy i utrzymanie równowagi pomiędzy nimi a patogennymi mikrobami zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcję układu moczowego. W okresie menopauzy, gdy produkcja estrogenów spada, dochodzić może do pojawiania się zmian w obrębie błon śluzowych pęcherza moczowego. Ich efekty bywają różne, jednym z nich są zmiany mikroflory bakteryjnej pęcherza, które mogą nasilać ryzyko zakażeń układu moczowego u kobiet.

Menopauza a zakażenia układu moczowego, fot. panthermedia

Zakażenia układu moczowego w okresie menopauzy – jak sobie z nimi radzić?  

Infekcje dróg moczowych u kobiet w okresie menopauzy zdecydowanie nie są rzadkie. Tak jak szacuje się, że w okresie okołomenopauzalnym zmagać się z nawracającymi ich postaciami może do 36% kobiet, tak po menopauzie odsetek ten może wynosić nawet 55%. Problemu bagatelizować zdecydowanie nie wolno, ponieważ objawy zakażeń dróg moczowych u kobiet są nie tylko uciążliwe, ale i mogą one po prostu pogarszać jakość życia.

W leczeniu zakażeń dróg moczowych wykorzystuje się przede wszystkim antybiotykoterapię. Warto tutaj jednak podkreślić, że nawet wtedy, kiedy pacjentka ma typowe objawy infekcji (takie jak np. naglące parcie na mocz, zwiększenie częstości mikcji czy oddawanie moczu o nietypowym, nieprzyjemnym zapachu), nie powinna ona brać leków na własną rękę – antybiotyki zawsze powinno się przyjmować wyłącznie po uzyskaniu takiego zalecenia od lekarza.

W przypadku kobiet w wieku menopauzalnym istotne jest nie tylko leczenie, ale i zapobieganie infekcjom układu moczowego. W tym celu należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu czy unikać irygacji pochwy. Podejmować próby uniknięcia infekcji dróg moczowych mogą wszystkie pacjentki, szczególnie jednak powinny o nich pamiętać te kobiety, które mają zwiększone ryzyko wystąpienia tego rodzaju problemów – do czynników ryzyka zakażeń układu moczowego zaliczane są m.in. cukrzyca, nietrzymanie moczu oraz występowanie infekcji dróg moczowych w przeszłości.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze