Menopauza u kobiet z zespołem policystycznych jajników

Na przebieg okresu przekwitania ma wpływ wiele czynników: choroby, szczególnie nowotwory złośliwe, czy ogólne samopoczucie kobiety.
Jednym z najważniejszych czynników jest poziom hormonalny w okresie premenopauzalnym.
Zespół policystycznych jajników (zespół wielotorbielowatych jajników) występuje dość powszechnie, jest schorzeniem endokrynologicznym. Szacuje się, że dotyczy 5-7% kobiet w wieku rozrodczym i jest najczęstszą przyczyną niepłodności.
Do kryteriów diagnostycznych zalicza się:
- hiperandrogenizm z lub bez zmian skórnych,
- nieregularne cykle miesiączkowe (brak lub rzadkie owulacje),
- brak innych dysfunkcji wydzielania androgenów, np. hiperplazja kory nadnerczy, guz nadnerczy,
- obraz policystycznych jajników (USG).
Badania i obserwacje pozwoliły stwierdzić, że zespół policystycznych jajników zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Ryzyko to jest szczególnie większe u kobiet, u których nie występują cykle menstruacyjne, u kobiet otyłych i obciążonych występowaniem rodzinnym cukrzycy typu 2.
Aktualnie nie ma wystarczających dowodów na wpływ zespołu policystycznych jajników na choroby układu sercowo-naczyniowego.
Wiele badań dowodzi, że insulinooporność jest ściśle powiązana z zespołem policystycznych jajników. Nieleczona wielotorbielowatość jajników może nawet prowadzić do nowotworu błony śluzowej macicy, dlatego tak ważna jest obserwacja i ciągła kontrola własnego organizmu. Istotne są tez regularne wizyty u lekarza ginekologa.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Barbara Grzechocińska "Menopauza u kobiet z zespołem policystycznych jajników", Przegląd Menopauzalny 2005; 2: 34-37