Zaloguj
Reklama

Męskie sprawy – Choroba Peyroniego

Rak prostaty
Fot. medforum
Rak prostaty
(3)

Choroba Peyroniego to „męskie” schorzenie – dotyka bowiem wyłącznie mężczyzn. Czy choroba jest uleczalna? Jakie są szanse na całkowite wyleczenie?

Reklama

Pierwsze literaturowe wzmianki o chorobie pojawiły się w XVIII wieku we Francji. Chirurg pracujący na dworze króla Ludwika XIV, Francis de la Pyronie opisał po raz pierwszy jednostkę chorobową, której jednym z objawów jest zniekształcenie penisa

Grupa ryzyka i czynniki ryzyka

Na Chorobę Peyroniego chorują mężczyźni. W grupie chorych największy odsetek stanowią mężczyźni między 40. a 60. rokiem życia. Dane epidemiologiczne wskazują, że choroba występuje u 0,4-9 % populacji mężczyzn. Wśród czynników ryzyka wymienia się cukrzycę, kardiomiopatię, palenie papierosów, uzależnienie od alkoholu. 

Przyczyny choroby 

Dokładna i jednoznaczna przyczyna choroby nie jest znana. Naukowcy wskazują, że uszkodzenia mikronaczyniowe lub urazy tzw. osłonki białej penisa mogą być głównymi przyczynami choroby. Wśród innych przyczyn wyróżnia się przewlekłe, długotrwałe procesy zapalne, urazy, co skutkuje zmianami w tkance łącznej, która może przebudowywać się do tkanki włóknistej, co skutkuje zmianą kształtu penisa.

Diagnostyka

Kluczową rolę odgrywa wczesna diagnostyka obserwowanie swojego organizmu i reagowanie na niepokojące symptomy pozwolą na szybszą diagnozę, a co za tym idzie – szybsze wdrożenie leczenia. Diagnostyka oparta jest m.in.o badanie RTG, USG, tomografię komputerową czy badanie Dopplera, pozwalające zbadać przepływy krwi w prąciu. 

fot. pantherstock

Przebieg choroby

Choroba przebiega najczęściej w dwóch fazach (etapach). W pierwszej fazie ma miejsce tzw. aktywne zapalenie, objawiające się bólem w okolicach krocza, problemami z bolesną erekcją, pojawieniem się zgrubień w obrębie penisa. Pojawiają się również pierwsze objawy skrzywienia narządu. W drugiej fazie choroby następuje tzw. formowanie twardej palpacyjnie płytki, która niejednokrotnie staje się uwapniona, co powoduje powstanie skrzywienia. Blisko 50% pacjentów, którzy są w pierwszej fazie choroby, uskarża się na ból. Co istotne, pacjenci cierpiący na chorobę Peyroniego niejednokrotnie doznają stanów depresyjnych, pogorszenie nastroju, co może wymagać leczenia u specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze