Zaloguj
Reklama

Miseczka menstruacyjna

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Ból brzucha
Fot. Pantherstock
Ból brzucha
(0)

Miseczka menstruacyjna, inaczej nazywana jest kubeczkiem menstruacyjnym. Jest to środek higieniczny stosowany przez kobiety w czasie menstruacji.

Reklama

Posiada taką formę i jest przygotowany w taki sposób, aby łatwo można było ją umieścić w pochwie. Miseczka menstruacyjna, podobnie jak podpaski i tampony, służy do zbierania wydzielin oraz krwi, z tą różnicą, że kubeczki nie wchłaniają tych wydzielin, lecz magazynują je w zbiorniczku.

Ponadto kubeczki są przeznaczone do wielokrotnego użytku - po wyjęciu można ją opróżnić oraz ponownie użyć. Historia miseczek menstruacyjnych sięga roku 1932 kiedy to opatentowano jej pierwszy egzemplarz. Produkcję na większą skalę rozpoczęto w roku 1960 jednak próba wprowadzenia ich na rynek skończyła się fiaskiem. Dopiero w 1987 roku na terenie USA sprzedaż miseczek przyniosła wielkie korzyści. Początkowo kubeczki menstruacyjne były gumowe, obecnie wykonane są z silikonu.

Wyróżnia się dwa rodzaje miseczek menstruacyjnych:

  1. Miękkie, elastyczne, wyglądem przypominają kielich, wykonane są z polietylenu 
  2. Miękkie i również elastyczne, maja kształt kielicha, wykonane są z lateksu lub silikonu.

fot. pantherstock

Przeznaczone są do wielokrotnego użytku - mogą być stosowane nawet przez 15 lat. Dostępne są też miseczki jednorazowe, które mogą być stosowane w czasie menstruacji, gdy kobieta współżyje. Należy jednak pamiętać, że nie są one metodą antykoncepcji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Simon LeVay, Sharon McBride Valente: Human sexuality. Sunderland, Mass.: Sinauer Associates, 2002, s. 104

Reklama
(0)
Komentarze