Zaloguj
Reklama

Możliwe powikłania w ciąży wielopłodowej

Kobieta w ciąży
Fot. Shutterstock
Kobieta w ciąży
(5)

Ciąża bliźniacza, nie wspominając już o trojaczej czy o czworaczej jest dla przyszłej mamy często ogromnym zaskoczeniem. Ciężarne zastanawiają się wówczas jak poradzą sobie po porodzie, ale ich szczególnej uwagi wymaga również sam okres ciąży. Każda ciąża mnoga jest ciążą patologiczną, ponieważ organizm kobiety jest przystosowany do noszenia i porodu jednego płodu. Niestety ciąża wielopłodowa wiąże się z możliwością wystąpienia wielu powikłań, o których istnieniu warto wiedzieć i w porę podjąć odpowiednie kroki celem ich uniknięcia.

Reklama

Typy ciąż mnogich

Dla ułatwienia zrozumienia artykułu będziemy omawiać ciążę mnogą na przykładzie ciąży bliźniaczej.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy ciąż bliźniaczych:

  • bliźnięta dizygotyczne, czyli dwujajowe – powstające z zapłodnienia dwóch oddzielnych komórek jajowych przez dwa osobne plemniki, tworząc dwa oddzielne embriony. Jest to najczęstsza ciąża bliźniacza, z której dzieci mogą być tej samej lub różnej płci,
  • bliźnięta monozygotyczne, czyli jednojajowe – powstające wskutek podziału jednej komórki jajowej już po zapłodnieniu. Dzieci będą tej samej płci i bardzo podobne, choć nie identyczne.

Wśród ciąż monozygotycznych, w zależności od tego, którego dnia po zapłodnieniu dochodzi do podziału komórki, wyróżniamy 3 różne rodzaje ciąży związane z różnymi typami łożysk i błon płodowych:

  • jeśli do podziału zapłodnionej komórki jajowej doszło do 4. dnia po zapłodnieniu będzie to ciąża dwukosmókowa i dwuowodniowa, czyli taka jak każda ciąża dizygotyczna. Jest to rodzaj ciąży mnogiej wiążący się z najmniejszą ilością możliwych powikłań,
  • jeśli do podziału doszło między 4. a 7. dniem to rozpoznamy ciążę jednokosmówkową i dwuowodniową,
  • jeśli do podziału doszło po 7. dniu będzie to ciążą jendokosmówkowa i jednoowodniowa. Jest to rodzaj ciąży związany z największym ryzykiem powikłań ze względu na to, że płody dzielą jedno wspólne łożysko i błony płodowe.

Rozpoznanie ciąży wielopłodowej

Dla oceny ryzyka powikłań związanych z ciążą mnogą kluczowe jest jej wczesne rozpoznanie, a także ustalenie liczby kosmówek i owodni. Diagnozuje się ją głównie na podstawie badania ultrasonograficznego wykonywanego nie później niż w 12.-14. tygodniu ciąży. W zależności od liczby stwierdzonych kosmówek i owodni trzeba liczyć się z różnymi typami możliwych powikłań, a to z kolei z koniecznością różnej częstości wizyt kontrolnych w trakcie ciąży. Każdy typ ciąży powinien być zakończony w innym terminie, aby zminimalizować ryzyko powstania lub skutki zaistniałych powikłań.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • G.H.Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, 2016

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze