Zaloguj
Reklama

Nie bój się mammografii!

Autorzy: Anna Piotrowska
Badanie mammograficzne
Fot. panthermedia
Badanie mammograficzne
(4)

Mammografia to badanie piersi pozwalające na wczesne wykrycie nowotworów. W badaniu tym wykorzystywane są promienie Roentgena.

Reklama

Spis treści:

  1. Sposób wykonania badania
  2. Diagnostyka

Sposób wykonania badania

Badanie wykonywane jest przez specjalnie przystosowany aparatów, do którego przykłada się pierś. Obraz uzyskuje się na kliszy. Dzięki mammografii można wykryć już guzki o średnicy 2-3mm. Dzięki temu wiele kobiet ma szanse powrotu do całkowitego zdrowia bowiem każde wczesne wykrycie zmiany leczy się łatwiej i skuteczniej.

Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilkanaście minut. Przynajmniej jedną mammografię powinna wykonać kobieta między 35 a 39 rokiem życia. Między 40 a 49 rokiem życia nie mniej niż jedną na dwa lata natomiast między 50 a 60 rokiem życia w terminach wyznaczonych przez lekarza na ogół w odstępie rocznym.

Częstsze wykonywanie mammografii zaleca się u kobiet gdzie występuje tzw. „ryzyko rodzinne” czyli choroba matki, babci itd. Otrzymany wynik z mammografii należy przedstawić lekarzowi, który w przypadku wystąpienia nieprawidłowości w piersi zaleci dalsze postępowanie.

Mammografia, fot. panthermedia

Diagnostyka

W dalszej diagnostyce można zastosować USG bądź punkcje cienkoigłową. Punkcja cienkoigłowa czyli biopsja to nakłucie zmiany w piersi. Pobrany materiał jest badany pod mikroskopem w celu określenia zmiany. Jeżeli określenie zmiany za pomocą punkcji cienkoigłowej jest niemożliwe to wykonuje się nakłucie grubą igłą lub pobiera się wycinek.

Badanie USG to badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe. Jest badanie zupełnie nieszkodliwe. Do piersi przykłada się przyrząd dający obraz piersi na ekranie. Zaleca się kobietom przed 35 rokiem życia bowiem uwidacznia zmiany, których mammografia może nie wykazać. Badanie USG wykorzystywane jest również do badania innych narządów.

Mammografia to badanie niezwykle ważne. Co roku ponad 10 tysięcy kobiet zachorowuje na nowotwór złośliwy piersi. Występuje coraz częściej również u kobiet młodych.

Pamiętaj nowotwór złośliwy piersi wcześnie wykryty i rozpoznany właściwie leczony jest uleczalny w około 90%.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Centrum Onkologii w Warszawie- „Program modelowego skyrningu raka piersi i szyjki macicy”

Reklama
(4)
Komentarze