Zaloguj
Reklama

Niepłodność a bezpłodność

Kobieta
Fot. aqant
Kobieta
(5)

Zdarza się czasem, zwłaszcza na słabo przygotowanych merytorycznie portalach internetowych, czy w nierzetelnie opracowanych reklamach, że dwa terminy - „bezpłodność” i „niepłodność” używane są zamiennie. Tymczasem są to dwa, zupełnie różne zjawiska i nie wolno traktować jednego, jako synonimu drugiego. 

Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dokładnie podaje, czym różni się bezpłodność od niepłodności.

Według WHO „bezpłodność” jest trwałą niezdolnością do zostania rodzicem (zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn), której niestety nie można leczyć. Jej przyczyną u kobiet może być np. brak macicy lub sytuacja, gdy macica przestała już jajeczkować, a u mężczyzn - chociażby utrata jąder w wyniku nieszczęśliwego wypadku, uszkodzenie nasieniowodów (np. w wyniku źle wykonanej operacji przepukliny).

Z kolei „niepłodność” według WHO jest niezdolnością do zajścia w ciążę, czy spłodzenia dziecka, niemniej można ją leczyć. Niepłodnością nie jest jednak sytuacja, gdy para od miesiąca stara się o dziecko i nie doszło jeszcze do poczęcia. Dopiero po roku regularnego (dwa-trzy razy w tygodniu) współżycia bez żadnego zabezpieczenia, z nastawieniem na poczęcie, gdy jednak do zapłodnienia nie dochodzi - stwierdza się niepłodność. Wówczas dana para zaczyna robić badania płodności i w razie potrzeby - podejmuje leczenie. Para - bowiem niepłodność też dotyczy zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Przyczyn niepłodności może być wiele. Niekorzystny wpływ na płodność może mieć np. styl życia (nieprawidłowa dieta, prowadząca do otyłości, palenie papierosów, siedzący tryb życia), zaburzenia hormonalne, czynniki środowiskowe (np. metale ciężkie lub substancje chemiczne, z którymi mężczyzna lub kobieta mogą mieć styczność w pracy), choroby nowotworowe, choroby tarczycy, endometrioza (u kobiet), stany zapalne jąder, gruczołu krokowego lub pęcherzyków nasiennych (u mężczyzn), zaburzenia układu odpornościowego (np. organizm kobiety może wytwarzać przeciwciała przeciw plemnikom mężczyzny, a nawet sam organizm mężczyzny może produkować przeciwciała dla niektórych składników własnego nasienia), skutki uboczne różnych leków, a nawet stres, depresja, czy inne czynniki związane z psychiką.

Światowa Organizacja Zdrowia określiła niepłodność jako chorobę społeczną, która dotyczy osób w wieku rozrodczym i nieraz prowadzi do zaburzeń w związku (poczucie winy, wzajemne obwinianie się partnerów). Jest to jednak choroba, którą można leczyć i w ogromnej ilości przypadków leczenie jest skuteczne. 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze