Zaloguj
Reklama

Niepłodność - problem nie tylko kobiet?

Autorzy: Marcin Rokita
Współżycie z związku
Fot. Shutterstock
Współżycie z związku
(0)

Niepłodność lub bezpłodność to problem, który tradycyjnie traktowany jest jako problem kobiet, jednak dotyczy on w równym stopniu zarówno mężczyzn.

Reklama

Przyczyny

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń płodności u mężczyzn, są one zarówno wrodzone jak i nabyte. W 25% przypadków niepłodność powstaje bez konkretnej przyczyny. Na pojawienie się niepłodności tego typu mają wpływ czynniki ryzyka jak przewlekły stres, zaburzenia hormonalne wywołane zanieczyszczeniem środowiska, działanie wolnych rodników tlenowych czy też nieustalone zaburzenia genetyczne. Główną przyczyną ich niepłodności jest mała ruchliwość plemników, niska jakość nasienia oraz urazy męskich narządów płciowych. Mogą one być wynikiem powstania żylaków powrózka nasiennego (nieprawidłowe gromadzenie się krwi w żyle nad jądrem). Na bezpłodność wpływa także infekcja jąder, prostata lub chemiotarepia a także zaburzenia hormonalne.

Niepłodność u mężczyzn można leczyć, w zależności od wskazań lekarza stosowane są terapie chirurgiczne jak np. operacje żylaków powrózka nasiennego. Czasem wymaga zastosowania leczenia hormonalnego oraz farmakologicznego.

Inseminacja, elektroejakulacja, in vitro

Możliwe jest sztuczne zapłodnienie jajeczka przez plemniki przyszłego ojca w wypadku gdy są one zbyt słabe i ruchliwe. Dokonuje się tego przez inseminacje, czyli wprowadzenie plemników (za pomocą strzykawki i specjalnego cewnika) bezpośrednio do macicy.

fot. shutterstock

Jeśli występuje problem z naturalnym sposobem oddania nasienia przez mężczyznę (np. z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego), z pomocą przychodzi nowoczesna medycyna. Nasienie uzyskuje się wówczas za pomocą jednej z trzech metod: wibracyjnej (mechaniczne stymulowanie prącia), elektroejakulacji (za pomocą impulsów elektrycznych) lub biopsji jąder. W przypadku bardziej nasilonych problemów, wyjątkowo słabych parametrów plemników, wyjściem jest metoda in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe (jej rodzajem jest mikromanipulacja, czyli wprowadzenie plemnika bezpośrednio do dojrzałej komórki jajowej).

Zdrowy tryb życia

Własnym zachowaniem również można zwiększyć jakość spermy, a co za tym idzie samą płodność. Należy unikać używek takich jak tytoń, alkohol czy narkotyki, które uszkadzają plemniki. Mężczyźni powinni także unikać gorących kąpieli i jacuzzi, z powodu wysokiej temperatury hamującej produkcje spermy. Stosowanie testosteronu lub androgenu jak np. DHEA (do treningu siłowego), może również zaszkodzić płodności. Tak naprawdę wszystko, co pozytywnie wpływa na jakość zdrowia, jak odpowiednie odżywianie i ilość snu powinno również poprawić płodność.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze