Zaloguj
Reklama

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Autorzy: Sylwia Płusa
Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(0)

Przyjęło się nazywać ciążę stanem błogosławionym. Niestety nie każda kobieta ciężarna jest w stanie podzielić tę opinię. Okres ciąży może być powikłany mniej lub bardziej nasilonymi nudnościami połączonymi z wymiotami. Co można radzić przyszłym mamom w takich sytuacjach?

Reklama

Stan ciąży mimo, że fizjologiczny dla organizmu kobiety wywołuje w nim hormonalną rewolucję, której skutkiem są zmiany samopoczucia, funkcjonowania i komfortu życia, odczuwane głównie w pierwszym okresie ciąży przez przeważającą większość kobiet ciężarnych (dolegliwości te dotykają w różnym stopniu nasilenia od 30 do 50% ciężarnych kobiet). Szczególnie nieprzyjemnym objawem są poranne mdłości (mimo zwyczajowej nazwy problem ten może pojawiać się o każdej porze dnia i trwać przez dowolnie długi okres czasu). Mechanizm doprowadzający do tego zjawiska nie został jak dotąd precyzyjnie wyjaśniony przez naukę, mnogość hipotez próbujących wyjaśnić patogenezę schorzenia obejmuje :

  • zmiany hormonalne w postaci zwiększonego stężenia gonadtropiny kosmówkowej (hCG- ten sam hormon jest badany w czasie wykonywania standardowego testu ciążowego dostępnego w aptekach)
  • związek z nudnościami oraz wymiotami w ciąży mogą mieć też inne hormony, tj.: estradiol, estriol, progesteron, prolaktyna
  • stwierdzono także, że stężenie wolnego DNA płodowego (cell-free DNA) w osoczu kobiet ciężarnych z HG (hyperemesis gravidarum- wymioty ciężarnych) jest wyższe niż u kobiet bez objawów
  • inne hipotezy donoszą o niedoborze pirydoksyny (wit. B6) bądź też rozluźnieniu zwieraczy w układzie żołądkowo-jelitowym na skutek modyfikacji hormonalnych (w ciąży dochodzi do obniżenia napięcia mięśniówki części wpustowej żołądka, zwolnienia jego perystaltyki oraz wydłużenia czasu opróżniania)


Szeroko dyskutowany jest też udział bakterii Helicobacter pylori, której obecność potwierdzono u 95% ciężarnych z objawami niepowściągliwych wymiotów, w badaniach biopsyjnych. Mimo tak wysokiego odsetka pozytywnych wyników testów, możliwe jest, że to uporczywe drażnienie śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego przez powtarzające się wymioty przyczynia się do zwiększenia podatności na tę infekcję, jest więc skutkiem, a nie przyczyną pierwotną schorzenia.

Istotną rolę odgrywa też niewątpliwie aspekt psychologiczny ciężarnej związany z jej akceptacją obecnego stanu, towarzyszącym stresem, lękiem i obawą przed zmianą sytuacji życiowej oraz wsparciem otrzymywanym od najbliższego otoczenia.

Niezależnie od mechanizmu zapoczątkowującego proces, medycyna zarówno ściśle związana z nauką, jak i medycyna bliższa kręgom alternatywnym, próbowała znaleźć remedium skutecznie ułatwiające kobietom przejście przez początkowy okres ciąży.

Pozytywne działanie imbiru było znane już starożytnym. Ten naturalny lek łagodzi skutecznie poranne dolegliwości u dużej części ciężarnych, a FDA zalicza imbir do klasy „ogólnie uznawanych za bezpieczne” (dla ciężarnych). Wspomagająco kobiety ciężarne mogą stosować również dobrze znaną nam melisę, rumianek pospolity, miętę pieprzową.
Duże znaczenia okazują się mieć też terapie behawioralne, polegające na unikaniu intensywnych zapachów kulinarnych, głównie w godzinach porannych, spożywanie małych porcji i powoli, odpoczynek po posiłku.

Ciężkie postacie schorzenia przebiegające z kilkakrotnymi wymiotami w ciągu dnia, dużym zmęczeniem ciężarnej, jak również powikłane niedożywieniem, zaburzeniami gospodarki elektrolitowej i innymi dolegliwościami leczone są zwykle na oddziałach patologii ciąży, gdzie zapewnia się przyszłej mamie kompleksową opiekę połączoną z nadzorem nad funkcjami życiowymi płodu. Większość przypadków wymiotów ciężarnych ustępuje lub znacznie łagodnieje samoistnie po upływie pierwszego trymestru ciąży.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze