Zaloguj
Reklama

Okres po porodzie – ile trwa, jak wygląda i kiedy występuje?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Okres po porodzie – ile trwa, jak wygląda i kiedy występuje?
Fot. shutterstock
(0)

Okres po porodzie jest zagadnieniem bardzo często nurtującym młode kobiety, szczególnie pierworódki. Młode mamy traktują pojawienie się okresu zazwyczaj jako oznakę powrotu płodności i konieczności zastosowania antykoncepcji. Czy w rzeczywistości tak właśnie należy to interpretować? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia w tekście poniżej.

Reklama

Kiedy wraca okres po porodzie – karmienie butelką

U kobiet niekarmiących piersią miesiączka pojawia się dość wcześnie – wraz z zakończeniem okresu połogu, czyli po upływie około 6-8 tygodni od dnia porodu. Tak sytuacja występuje u kobiet, które karmiły sztucznie od narodzin dziecka. U mam, które rozpoczęły karmienie piersią, ale z różnych powodów musiały przejść na karmienie butelką, miesiączka może pojawić się później. Jeśli kobieta nie karmi piersią, a miesiączka nie pojawiła się po oczekiwanych 6-8 tygodniach, warto skonsultować się z ginekologiem w celu wykluczenia ewentualnych patologii.

Kiedy okres po porodzie przy karmieniu piersią?

U kobiet karmiących piersią okres bez krwawienia miesiączkowego jest znacznie dłuższy niż u mam karmiących swoje pociechy butelką. Wynika to z oddziaływania konkretnych hormonów na organizm matki. Pod wpływem ssania piersi przez dziecko znacząco wzrasta stężenie prolaktyny (PRL) – hormonu wytwarzanego przez przysadkę. Zadaniem prolaktyny jest stymulacja wytwarzania mleka w gruczołach piersiowych oraz jednoczesne zablokowanie dojrzewania komórek jajowych, co skutkuje brakiem owulacji. Opisane zjawisko hamuje zatem menstruację. Wobec tego przyjmuje się, że u kobiet karmiących piersią miesiączka wraca po zakończeniu okresu karmienia lub wówczas, gdy przystawianie do piersi zdarza się już tylko sporadycznie. Ocenia się, że u 40% mam, które regularnie karmią piersią, okres powróci około 6-12 miesięcy po porodzie, u 50% mam wystąpi 12- 24 miesięcy po porodzie, a u pozostałych 10% okres po porodzie wystąpi spontanicznie, zupełnie bez związku z rodzajem stosowanego karmienia.

Kiedy pierwszy okres po porodzie?

Bezpośrednio po porodzie występuje czas tzw. połogu. Dochodzi wtedy do cofania wszystkich zmian, które zachodziły w organizmie kobiety i służyły utrzymaniu ciąży. Objawia się to inwolucją macicy – zmniejszeniem jej wielkości i zmianą kształtu, gojeniem wszystkich poporodowych ran (krocza przy porodzie siłami natury oraz rany po cięciu cesarskim), zapoczątkowaniem laktacji oraz zmianami w stężeniu hormonów.

Menstruacja po ciąży, fot. panthermedia

Czas wystąpienia pierwszego okresu po porodzie zależy, jak już zostało wspomniane wcześniej, od metody karmienia dziecka. U położnic karmiących sztucznie miesiączka pojawia się wraz z ukończeniem okresu połogu (6-8 tygodni od porodu), natomiast u kobiet karmiących piersią występuje tzw. laktacyjny brak miesiączki i powraca ona wraz z zakończeniem karmienia naturalnego lub znacznie rzadszym przystawianiem dziecka do piersi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Dudenhausen J.: Położnictwo i praktyczne operacje położnicze. Warszawa 2017, s. 421-424.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze