Zaloguj
Reklama

Okres po porodzie – kiedy, ile trwa, jak wygląda?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Ból brzucha
Fot. shutterstock
Ból brzucha
(0)

Okres po porodzie jest zagadnieniem bardzo często nurtującym młode kobiety, szczególnie pierworódki. Młode mamy traktują pojawienie się okresu zazwyczaj jako oznakę powrotu płodności i konieczności zastosowania antykoncepcji. Czy w rzeczywistości tak właśnie należy to interpretować? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tego zagadnienia w tekście poniżej.

Reklama

Spis treści:

  1. Okres po porodzie – karmienie butelką
  2. Okres po porodzie – karmienie piersią
  3. Pierwszy okres po porodzie – kiedy?
  4. Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda, ile trwa?
  5. Nieregularny okres po porodzie

Okres po porodzie – karmienie butelką

U kobiet niekarmiących piersią miesiączka pojawia się dość wcześnie – wraz z zakończeniem okresu połogu, czyli po upływie około 6-8 tygodni od dnia porodu. Tak sytuacja występuje u kobiet, które karmiły sztucznie od narodzin dziecka. U mam, które rozpoczęły karmienie piersią, ale z różnych powodów musiały przejść na karmienie butelką, miesiączka może pojawić się później. Jeśli kobieta nie karmi piersią, a miesiączka nie pojawiła się po oczekiwanych 6-8 tygodniach, warto skonsultować się z ginekologiem w celu wykluczenia ewentualnych patologii.

Okres po porodzie – karmienie piersią

U kobiet karmiących piersią okres bez krwawienia miesiączkowego jest znacznie dłuższy niż u mam karmiących swoje pociechy butelką. Wynika to z oddziaływania konkretnych hormonów na organizm matki. Pod wpływem ssania piersi przez dziecko znacząco wzrasta stężenie prolaktyny (PRL) – hormonu wytwarzanego przez przysadkę. Zadaniem prolaktyny jest stymulacja wytwarzania mleka w gruczołach piersiowych oraz jednoczesne zablokowanie dojrzewania komórek jajowych, co skutkuje brakiem owulacji. Opisane zjawisko hamuje zatem menstruację. Wobec tego przyjmuje się, że u kobiet karmiących piersią miesiączka wraca po zakończeniu okresu karmienia lub wówczas, gdy przystawianie do piersi zdarza się już tylko sporadycznie. Ocenia się, że u 40% mam, które regularnie karmią piersią, okres powróci około 6-12 miesięcy po porodzie, u 50% mam wystąpi 12- 24 miesięcy po porodzie, a u pozostałych 10% okres po porodzie wystąpi spontanicznie, zupełnie bez związku z rodzajem stosowanego karmienia.

Pierwszy okres po porodzie – kiedy?

Bezpośrednio po porodzie występuje czas tzw. połogu. Dochodzi wtedy do cofania wszystkich zmian, które zachodziły w organizmie kobiety i służyły utrzymaniu ciąży. Objawia się to inwolucją macicy – zmniejszeniem jej wielkości i zmianą kształtu, gojeniem wszystkich poporodowych ran (krocza przy porodzie siłami natury oraz rany po cięciu cesarskim), zapoczątkowaniem laktacji oraz zmianami w stężeniu hormonów.

Czas wystąpienia pierwszego okresu po porodzie zależy, jak już zostało wspomniane wcześniej, od metody karmienia dziecka. U położnic karmiących sztucznie miesiączka pojawia się wraz z ukończeniem okresu połogu (6-8 tygodni od porodu), natomiast u kobiet karmiących piersią występuje tzw. laktacyjny brak miesiączki i powraca ona wraz z zakończeniem karmienia naturalnego lub znacznie rzadszym przystawianiem dziecka do piersi.Okres po porodzie – kiedy, ile trwa, jak wygląda? fot. panthermedia

Pierwszy okres po porodzie – jak wygląda, ile trwa?

Pierwsze krwawienie po porodzie, niezależnie od tego, w jakim czasie od chwili porodu wystąpiło, najczęściej nie jest „prawdziwym” krwawieniem miesiączkowym, czyli krwawieniem z wydzielniczo zmienionej błony śluzowej macicy po jajeczkowaniu i wytworzeniu ciałka żółtego. W zdecydowanej większości są to krwawienia niepoprzedzone jajeczkowaniem, czyli są to tzw. krwawienia bezowulacyjne. U zdecydowanej większości młodych matek pierwsze miesiączki występujące po porodzie są nieregularne oraz zdecydowanie bardziej obfite niż te, które występowały u pacjentki przed ciążą. Stan taki nie powinien budzić niepokoju, jest on bowiem skutkiem zachodzących w organizmie kobiety zmian hormonalnych i okresem przywracania stanu równowagi fizjologicznej w ciele kobiety do podobnego, który występował przed zapłodnieniem. Takie chwilowe rozregulowanie hormonalne odpowiada także za nieregularność pierwszych miesiączek. Po kilku miesiącach od porodu powinno dojść do ustabilizowania ilości krwi menstruacyjnej oraz przywrócenia regularności występujących miesiączek. Należy pamiętać, że pierwsze miesiączki są zazwyczaj bezowulacyjne – dochodzi tylko do wzrostu lub przerostu błony śluzowej jamy macicy, ale bez zmian wydzielniczych. Zdarza się jednak, że u kobiety karmiącej piersią może dojść do wytworzenia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia, dlatego karmienie naturalne nie jest pewną metodą antykoncepcji. Choć obfite i nieregularne pierwsze miesiączki nie powinny wzbudzać niepokoju, to współwystępowanie bólu, gorączki czy upławów powinno zdecydowanie skłonić do wizyty u specjalisty w celu wykluczenia ewentualnych patologii, takiej jak na przykład infekcja.

Miesiączki po porodzie trwają zazwyczaj nieco dłużej niż te, które występowały przed ciążą. Cechuje je także indywidualny czas trwania uwarunkowany fizjologicznie – jeśli u kobiety występowały wcześniej krótkie miesiączki, z dużym prawdopodobieństwem po porodzie będzie podobnie.

Nieregularny okres po porodzie

Zjawisko to jest naturalne i nie powinno budzić niepokoju u młodej mamy. Wybrać się ginekologa powinnyśmy wtedy, gdy przy sztucznym karmieniu nie dochodzi do względnego uregulowania menstruacji w ciągu około 6 tygodni.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Dudenhausen J.: Położnictwo i praktyczne operacje położnicze. Warszawa 2017, s. 421-424.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze