Zaloguj
Reklama

Plamienia międzymiesiączkowe: jakie mogą być ich przyczyny i kiedy udać się do lekarza?

Ból brzucha
Fot. shutterstock
Ból brzucha
(3)

Plamienie międzymiesiączkowe może być związane ze stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych, ale i z rozwinięciem się u pacjentki nowotworu narządów rozrodczych lub z zachorowaniem na którąś z chorób przenoszonych drogą płciową. Jakie mogą być inne przyczyny plamień międzymiesiączkowych? Kiedy plamienia międzymiesiączkowe powinny od razu skłonić pacjentkę do odwiedzenia lekarza, a kiedy możliwe jest tylko czujne obserwowanie swojego organizmu?

Reklama

Typowo kobiety doświadczają krwawienia tylko podczas tych kilku dni, kiedy występuje u nich menstruacja. Część pacjentek – i to wcale niemała ich ilość – zauważa jednak u siebie różnego stopnia plamienia międzymiesiączkowe. Czasami o ich występowaniu świadczą jedynie drobne, czerwonawo-brązowego zabarwienia plamki na bieliźnie, w innych przypadkach pacjentka może zauważać wyraźne pokrwawianie z pochwy. Najczęściej zaobserwowanie takiego zjawiska nie musi stanowić powodu do niepokoju – zwykle przyczynami plamień międzymiesiączkowych nie są poważne schorzenia – jednakże doprowadzać do tego zjawiska mogą również i groźne dla życia choroby, dlatego też zdecydowanie nie wolno całkowicie takich dodatkowych krwawień bagatelizować.

Plamienia międzymiesiączkowe: najczęstsze przyczyny

Zasadniczo podstawową i zarazem najczęstszą przyczyną plamień międzymiesiączkowych jest stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych – zarówno pigułek, jak i plastrów. Preparaty tego rodzaju mają zdolność do wywołania dodatkowych krwawień szczególnie w początkowym okresie ich przyjmowania (mowa tutaj o pierwszych 3 miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej – po upływie tego czasu ewentualne plamienia międzymiesiączkowe zwykle ustępują).

Czasami same środki antykoncepcyjne doprowadzają do pojawiania się dodatkowych krwawień, czasami jednak pojawiają się one na skutek różnych nieprawidłowości związanych z ich stosowaniem. Zwiększona możliwość pojawienia się plamień międzymiesiączkowych występuje m.in. wtedy, kiedy pacjentka zapomni o przyjęciu pigułek lub wtedy, kiedy stosowane przez nią plastry antykoncepcyjne nie były odpowiednio umieszczone na skórze.

Ciąża i poronienie: inne możliwe przyczyny dodatkowego krwawienia

Zdarza się, że pacjentka doświadcza plamienia międzymiesiączkowego w związku z tym, że zaszła ona w ciążę. W takim przypadku krwawienie związane może być z implantacją zapłodnionej komórki w obrębie macicy i nazywane jest ono wtedy krwawieniem implantacyjnym. Plamienie może jednak oznaczać również i to, że zaszło coś całkowicie odwrotnego, czyli poronienie. Zdarza się bowiem, że ciąża zostanie utracona zanim to jeszcze pacjentka w ogóle będzie świadoma, że w takową zaszła – poronienie w najwcześniejszych etapach ciąży bywa jedną z przyczyn plamień międzymiesiączkowych.

PCOS, menopauza i urazy jako kolejne przyczyny dodatkowych plamień

Z plamieniami międzymiesiączkowymi mogą zmagać się te pacjentki, które zbliżają się do momentu życia, w którym wystąpi u nich menopauza, czyli ostatnia miesiączka. Przed tym jednak zdarzeniem występuje okres okołomenopauzalny, w którym to zachodzą dynamiczne zmiany stężeń hormonów płciowych w kobiecym organizmie i one również mogą doprowadzać do dodatkowych krwawień.

Zaburzenia hormonalne występują jednak również i w przebiegu różnych kobiecych schorzeń, takich jak np. zespół policystycznych jajników (PCOS) – on również może stanowić przyczynę plamień międzymiesiączkowych. Czasami dodatkowe krwawienia związane są z tym, że u pacjentki doszło do urazu narządów rozrodczych – ślady krwi na bieliźnie zobaczyć mogą chociażby te pacjentki, u których wystąpił (np. wskutek kontaktów seksualnych) uraz pochwy. Uszkodzenia mechaniczne narządów rozrodczych mogą wystąpić u dowolnej pacjentki, szczególnie jednak predysponowane do nich są te kobiety, które zmagają się z suchością pochwy.

fot. panthermedia

Znacznie groźniejsze powody występowania plamień międzymiesiączkowych

Plamienia międzymiesiączkowe mogą niestety być spowodowane również i zdecydowanie groźniejszymi niż powyżej opisane przyczynami. Zdarza się, że pojawiają się one u pacjentek, u których rozwinie się jakaś choroba przenoszona drogą płciową (np. chlamydioza). Istnieje również możliwość, że dodatkowe, pozamiesiączkowe krwawienia będą stanowiły jeden z objawów choroby nowotworowej. Do plamień międzymiesiączkowych mogą bowiem doprowadzać zarówno nowotwory szyjki macicy, jak i nowotwory endometrium.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze