Zaloguj
Reklama

Pogorszenie wzroku w ciąży – którym paniom grozi?

Leki dla kobiet w ciąży
Fot. panthermedia
Leki dla kobiet w ciąży
(0)

Ciąża – czas oczekiwania na maleństwo, ale jednocześnie czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Kiedy ciąża przebiega bez problemów, zapominamy, że zachodzące w organizmie kobiety zmiany niejednokrotnie mogą spowodować sporo problemów, z którymi trzeba się zmagać. Jednym z nich może być gwałtowne pogorszenie wzroku.

Reklama

Czy każda kobieta oczekująca dziecka będzie miała problemy ze wzrokiem?

Nie! Zdarza się, że problemy z pogarszającym się wzrokiem zgłaszają kobiety, które przed zajściem w ciążę nie miały stwierdzonej żadnej wady. U kobiet, które już przed ciążą miały zdiagnozowaną wadę wzroku, wada nie musi się pogłębiać. Co jest więc przyczyną, że wzrok może ulec pogorszeniu?

Przyczyny pogorszenia wzroku w ciąży

Kobiety w ciąży mogą skarżyć się na pogorszenie wzroku objawiające się słabszym widzeniem. Pamiętajmy, że hormony ciążowe wpływają ma narząd wzroku. Zmiany poziomu estrogenów, z którymi mamy do czynienia w trakcie ciąży, mogą wpływać na zatrzymywanie wody w tkankach, które zawierają kolagen. Związek ten występuje m.in. w rogówce, twardówce i soczewce, co znacząco może wpłynąć na jakość widzenia. Zatrzymanie wody w rogówce będzie wpływało na proces akomodacji oka, przez co może pojawić się astygmatyzm lub krótkowzroczność. Astygmatyzm objawia się problemami związanymi z rozmyciem i zamgleniem obrazów. Krótkowzroczność, to wada, kiedy trudno dostrzec przedmioty położone dalej. Zazwyczaj astygmatyzm ciążowy i krótkowzroczność ciążowa ustępują niedługo po porodzie. W przypadku kobiet, które jeszcze przed zajściem w ciąże miały stwierdzoną wadę wzroku, również mogą pojawić się nowe, nieznane dotychczas objawy, takie jak nietolerancja soczewek kontaktowych. W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano jaskrę, należy wprowadzić specjalistyczne leczenie, ponieważ większość leków stosowanych w leczeniu jaskry nie może być przyjmowana w czasie ciąży.

Inne problemy z oczami, które mogą pojawić się w ciąży 

Wiele ciężarnych skarży się na tzw. suchość oka, której przyczyną jest zmniejszenie wydzielania łez. U ciężarnych diagnozuje się również tzw. kurzą ślepotę czy problemy z widzeniem po zmierzchu. 

fot. panthermedia

Uwaga! Jeśli chorujesz na cukrzycę bądź zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową, koniecznie kontroluj swój wzrok! Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych zmian w obrębie siatkówki, stąd ciężarne, które mają zdiagnozowaną cukrzycę, powinny pozostawać pod opieką okulisty przez cały okres ciąży. Ciężarne, u których zdiagnozowano problemy z nerkami, również powinny pozostawać pod dodatkową opieką okulisty. Zmiany w gospodarce wodno-elektrolitowej przyczyniają się do zmian ciśnienia tętniczego, a to wpływa na jakość widzenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze