Zaloguj
Reklama

Poronienie samoistne - informacje dla pacjentek. Część 1 - przyczyny.

Autorzy: Dr Zofia Polska
Smutek, depresja
Fot. ojoimages
Smutek, depresja
(4)

Artykuł wyjaśnia czym jest poronienie samoistne oraz przedstawia podstawowe czynniki mogące spowodować to powikłanie ciąży.

Reklama

Poronienie samoistne

Szczęśliwe donoszenie i urodzenie zdrowego dziecka jest największą radością dla kobiety oczekującej na upragnione potomstwo. Niestety nie wszystkie ciąże kończą się pomyślnie.

Szereg różnego rodzaju czynników mających niekorzystny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży przyczynia się do występowania wielu powikłań, które niejednokrotnie prowadzą do jej utraty. Jednym z najpoważniejszych powikłań występujących we wczesnej ciąży jest poronienie samoistne.
Wiek ciążowy, do którego utratę ciąży uznaje się za poronienie jest bardzo umowny. Najczęściej przyjmuje się okres do 22 tygodnia ciąży, lecz istnieją ośrodki na świecie, w których czas ten jest krótszy, do 16, lub też dłuższy do 24 a nawet do 26 tygodnia jej trwania.

Najbardziej trafne wydaje się określenie, że poronienie to przedwczesne wydalenie jaja płodowego do momentu, w którym brak jest możliwości utrzymania przy życiu niedojrzałego płodu. W związku z postępem medycyny i coraz lepszymi wynikami przeżywalności coraz to młodszych płodów, okres uważany za poronienie znacznie się skraca. Istnieją jednak tylko nieliczne placówki na świecie, w których wcześniakom urodzonym w 26 tygodniu ciąży udaje się przeżyć i rozwijać normalnie.

Poronienie stanowi około 10-15% przyczyn utraty ciąży. Warto jednak zaznaczyć, że procent ten może być znacznie wyższy ze względu na fakt, iż bardzo duża ilość poronień przebiega niezauważalnie. Trudno bowiem zauważyć kobiecie poronienie bardzo wczesnej ciąży. Szczególnie, jeżeli nastąpi ono w pierwszych 5-6 tygodniach jej trwania, a kobieta nie podejrzewa, że jest w ciąży.

fot. pantherstock

Krwawienie i ból podbrzusza będące podstawowymi objawami poronienia, w takim przypadku zostają potraktowane przez kobietę jako miesiączka. Z reguły objawy te są znacznie bardziej nasilone i występują po terminie spodziewanej miesiączki, lecz dla kobiet miesiączkujących nieregularnie najczęściej nie stanowi to żadnej anomalii.
W przypadku wystąpienia tak wczesnego poronienia nie ma konieczności ingerencji lekarskiej polegającej na wyczyszczeniu jamy macicy. Macica najczęściej oczyszcza się samoistnie.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze