Prawidłowe nawyki toaletowe

Załatwianie potrzeb fizjologicznych to temat tabu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest wciąż niewystarczająca wiedza wśród kobiet – jak prawidłowo robić siusiu. A to, w jaki sposób korzysta się z toalety, ma ogromny wpływ na zdrowie, między innymi na mięśnie dna miednicy. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa toaleta? Oto kilka wskazówek.
Z toalety korzysta się wielokrotnie w ciągu dnia. Niewiele kobiet zastanawia się, czy korzysta z niej w prawidłowy sposób. A jest to bardzo ważne – złe przyzwyczajenia w toalecie mogą obciążać dno miednicy.
Jak zatem prawidłowo korzystać z toalety? Oto trzy zasady.
Właściwa pozycja na sedesie
Pozycją naturalną do wypróżniania się gatunku ludzkiego jest pozycja kuczna. W czasie oddawania moczu powinno się mieć wyprostowane plecy. Chodzi o to, by cewka moczowa była kierowana w dół, wtedy możliwe jest pełne wypróżnienie.
Nie należy oddawać moczu „na narciarza”. Mowa tutaj o pozycji, którą większość przyjmuje korzystając z publicznej toalety (pośladki w powietrzu, ręką podpieramy się o ścianę). W takiej pozycji dochodzi do napinania się mięśni nóg, pośladków oraz dna miednicy, to zdecydowanie utrudnia wypróżnienie. Ponadto wymusza wypieranie moczu z pęcherza. Utrudnione jest przy takiej pozycji całkowite opróżnienie pęcherza, w konsekwencji może dojść do niebezpiecznego zalegania moczu, który może powodować stany zapalne.
Ważne! Mając zastrzeżenia co do poziomu higieny publicznych toalet, warto zaopatrzyć się w specjalne jednorazowe nakładki na deskę klozetową.
Nie należy przeć na toalecie
Niewskazane jest „wyduszanie” moczu. Należy pamiętać, że oddawanie moczu odbywa się siłą pęcherza i nie musi być wspomagane odruchem parcia.
Warto siadając na sedesie w prawidłowej postawie, rozluźnić się najpierw, głęboko odetchnąć, następnie westchnąć przy wdechu, rozluźnić twarz. Pozwoli to mięśniom przejść z funkcji zamykania do funkcji otwierania. Parcie to duże obciążenie dla mięśni dna miednicy oraz aparatu więzadłowego podtrzymujące organy miednicy mniejszej. Wspomaganie mikcji parciem wielokrotnie w ciągu dnia z czasem prowadzi do obniżenia narządów miednicy mniejszej, dlatego też należy tego w miarę możliwości unikać.
Prawidłowe oddwanie moczu, fot. panthermedia
Po opróżnieniu pęcherza dobrze jest napiąć świadomie mięśnie dna miednicy. Będzie to sygnałem, że zakończył się proces wypróżniania i mięśnie powinny wrócić do swojej funkcji zamykania i utrzymywania wszystkiego na miejscu.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- B. Cantieni: Tigerfeeling. Trening mięśni dna miednicy metodą Cantienica. Wydawnictwo Edra Urban&Partner. Wrocław 2017.