Zaloguj
Reklama

Progesteron i estrogen - wszystko o hormonach

Autorzy: Anna Piotrowska
Badanie próbek pod mikroskopem
Fot. ojoimages
Badanie próbek pod mikroskopem
(3)

Progesteron inaczej luteina- jeden z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych.

Reklama

Progesteron odpowiedzialny jest za możliwość zajścia w ciąże oraz prawidłowy rozwój płodu. Wydzielany jest przez korę nadnerczy, jajniki.

Progesteron jest niezbędny w końcowej fazie cyklu miesiączkowego oraz w implantacji zapłodnionego jaja w ścianie macicy oraz rozwoju piersi w okresie ciąży. Kiedy dojdzie do zapłodnienia progesteron wydzielany jest przez ciałko żółte a następnie przez łożysko. Jeżeli brak jest zapłodnienia obniża się jego poziom i następuje menstruacja. Stężenie progesteronu można uzyskać dzięki badaniu krwi.

Zwiększony progesteron występuje w przypadku:

  • ciąży;
  • ciąży mnogiej;
  • torbieli jajników;
  • ciąży powikłanej;
  • raka jajnika.

Niedobór progesteronu wskazuje na ciążę pozamaciczną. U kobiety w ciąży może być również wynikiem zatrucia ciążowego, stanu przedrzucawkowego, bądź zaburzeń funkcjonowania łożyska. Zaburzenia w poziomie progesteronu w organizmie wyrównuje się za pomocą leków przepisanych przez lekarza.

Estrogen to również żeński hormon płciowy. Ważny dla rozwoju reprodukcyjnego i seksualnego. Produkowany głównie w jajnikach ale również w nadnerczach i komórkach tkanki tłuszczowej. Istotny jest w okresie dojrzewania, gdzie odgrywa rolę w rozwoju piersi, włosów łonowych, reguluje cykl miesiączkowy.

Podczas ciąży estrogen produkowany jest przez łożysko. Estrogen odgrywa również rolę w krzepnięciu krwi, tworzeniu kości. U mężczyzn również występuje, ale na niższym poziomie. Spadek estrogenu następuje po menopauzie i powoduje suchość pochwy, utratę popędu oraz uderzenia gorąca.

W wieku produkcyjnym niski poziom estrogenu może wskazywać na zmniejszającą funkcję jajników oraz zespół policystycznych jajników. Leczenie skupia się na hormonalnej terapii zastępczej bądź przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze