Zaloguj
Reklama

Przyrost masy ciała w ciąży

Autorzy: Monika Toczek - dietetyk
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Fot. medforum
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
(0)

Na prawidłowy rozwój płodu duże znaczenie ma prawidłowa masa ciała matki przed ciążą jak również jej przyrost w ciąży. Przyrost masy ciała kobiety zależy od sposobu odżywiania w ciąży oraz w okresie poprzedzającym ciążę.

Reklama

Skutki niedowagi przed ciążą

Niedowagę określa się w przypadku, gdy wskaźnik BMI wynosi poniżej 18,5 kg/m2. Niedowaga przed ciążą może przyczyniać się do małej masy urodzeniowej noworodka - poniżej 2500 g, co może wiązać się z większą umieralnością okołoporodową oraz zwiększoną podatnością na rozwój chorób cywilizacyjnych w późniejszym wieku tj.: cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo – naczyniowego.

Nadwaga i otyłość a ciąża

Podobnie jak niedowaga również nadwaga i otyłość są niekorzystne dla kobiety w ciąży oraz rozwijającego się dziecka.

Nadwaga i otyłość zwiększa u kobiety ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, infekcji dróg moczowych, krwotoku po porodzie oraz rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie. Dodatkowo przebieg ciąży u kobiet z nadmierną masą ciała często jest powikłany cukrzycą rozwijającą się w ciąży oraz stanem przedrzucawkowym.

Nadwaga i otyłość jest nie tylko niebezpieczna dla matki, ale również i dla dziecka. Może sprzyjać występowaniu makrosomii u dziecka, czyli masa urodzeniowa dziecka przekracza  4000 g. W przyszłości może to skutkować rozwojem chorób niezakaźnych i zaburzeniami metabolicznymi.


fot. panthermedia

Przyrost masy ciała w ciąży

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży jest jednym z ważnych warunków zapewniających urodzenie zdrowego dziecka o prawidłowej masie urodzeniowej i właściwym składzie ciała. Zalecenia dotyczące optymalnego przyrostu masy ciała podczas ciąży zostały opracowane przez Instytute of Medicine w Stanach Zjednoczonych. 

Zgodnie z zalecaniami u kobiet, które przed ciążą miały niedowagę wskazany jest większy przyrost masy ciała. Powinien on wynieść 12,5-18 kg w całym przebiegu ciąży, czyli po 0,5 kg/ tydzień w II i III trymestrze.

Dla kobiet z prawidłową masą ciała (BMI 18,5 – 24,9 kg/m2) przyrost powinien wynieść 11,5-16 kg, 0,4-0,5 kg/ tydzień w II i III trymestrze.

Z kolei u kobiet z nadwagą, których BMI mieści się w przedziale 25,0 – 29,9 kg/m2 przyrost masy ciała w ciąży ustalono w zakresie 7 – 11,5 kg, co daje 0,3 kg/ tydzień w II i III trymestrze.

Natomiast u kobiet z otyłością (BMI ≥ 30) całkowity przyrost masy ciała ma wynieść 5 – 9 kg, czyli po 0,2 kg/ tydzień w II i III trymestrze ciąży.

Właściwie zbilansowana dieta i „jedzenie dla dwojga, a nie za dwoje” wpłynie na prawidłowy przyrost masy w ciąży oraz zapewni właściwy rozwój dziecka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Wielgoś M.: Biblioteka ginekologa praktyka. Żywienie kobiet w ciąży. Wydawnictwo VIA MEDICA, Gdańsk 2013

Reklama
(0)
Komentarze