Zaloguj
Reklama

Samotna matka w ciąży – jak sobie radzić?

Wahania nastroju w czasie ciąży
Fot. Panthermedia
Wahania nastroju w czasie ciąży
(0)

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety zostają samotnymi matkami. Niezależnie jednak od tego, czy była to decyzja świadoma i zaplanowana czy sytuacja stała się niespodziewana, kobieta może czuć zaniepokojenie tym, jak zmierzyć się z ciążą, porodem i macierzyństwem bez wsparcia partnera. Może także czuć się gotowa do stawienia czoła światu jako samotny rodzic. W czasie ciąży mieszane uczucia są zupełnie normalne i kobiety doświadczają dobrych i złych dni.

Reklama

Spis treści:

  1. Skoncentruj się na dobrych stronach
  2. Przede wszystkim wiara w swoje możliwości
  3. Droga przyszła mamo, nie bój się prosić o pomoc, masz do tego prawo!
  4. Zaakceptuj, że masz pomocników
  5. Uporządkuj swoje finanse

Samotna przyszła mama może odczuwać błogosławiony czas jako ciężki, ponieważ sama musi radzić sobie z wieloma problemami i ważnymi decyzjami. Jednak nie musi tak być – podpowiadamy, jak to zrobić. Przy odrobinie przygotowania i cierpliwości może okazać się okres ciąży będzie naprawdę przyjemny.

Skoncentruj się na dobrych stronach 

Chociaż prawdą jest, że niektóre aspekty ciąży będą trudniejsze w pojedynkę, istnieją jednak pewne pozytywy związane z samodzielnym zmierzeniem się z rodzicielstwem. Na początek nie musisz iść na kompromis w kwestii imion. Będziesz także mogła wybrać, jak wychować swoje dziecko – i nie będziesz musiała iść na kompromis w kwestii stylu rodzicielskiego. A to już całkiem sporo dobrych stron samotnego przyszłego rodzicielstwa.

Przede wszystkim wiara w swoje możliwości 

Wszystkie kobiety w ciąży w pewnym momencie czują się przestraszone, nawet te, które mają przy sobie partnerów życiowych. Twoje życie wkrótce się zmieni, niedługo zostaniesz matką – to oczywiście może budować niepokój. Nie ma nic złego w martwieniu się o macierzyństwo. Jednak ważne jest, aby myśleć pozytywnie. Będziesz niesamowitą mamą, a dla swojego dziecka będziesz wspaniałym wzorem do naśladowania w byciu samodzielną. Posiadanie partnera nie czyni Cię lepszym rodzicem, a z pomocą przyjaciół i rodziny, którzy będą Cię wspierać na każdym kroku sama się przekonasz, że to nie takie straszne.

Droga przyszła mamo, nie bój się prosić o pomoc, masz do tego prawo! 

To, czego najbardziej brakuje samotnym matkom, to wsparcie partnera. Warto więc już nawet na początkowym etapie ciąży zapytać bliską osobę, czy nie miałaby nic przeciwko na wspólne uczęszczanie do lekarza i badania. Koniecznie znajdź również kogoś, na kim będziesz mogła polegać w czasie akcji porodowej – kogoś, kto zabierze Cię do szpitala, dostarczy niezbędne rzeczy, a następnie zadba o powrót do domu.

Zaakceptuj, że masz pomocników 

Uwierz i zaakceptuj to, że naprawdę nie musisz robić wszystkiego sama, nawet jeśli nie masz przy sobie partnera. W czasie ciąży najważniejsze jest dobro Twoje i dziecka, a to oznacza, że mogą zdarzyć się sytuacje, w których będziesz potrzebować pomocy. Jeśli cierpisz na poranne mdłości, przyjmij propozycję matki, że zrobi ci pranie. Jeśli bolą Cię plecy w trzecim trymestrze, zaakceptuj wszystkie propozycje pomocy w odkurzaniu i innych intensywnych prac domowych. Nie próbuj radzić sobie ze wszystkim samemu. Będziesz potrzebować wsparcia, jakiego może udzielić rodzina i przyjaciele. Spróbuj poznać innych samotnych rodziców, np. na grupach w SM. Dobrym źródłem pomocy i informacji może okazać się także Twój lekarz prowadzący.

Samotność w ciąży, fot. panthermedia

Uporządkuj swoje finanse 

Staraj się dobrze gospodarować swoimi pieniędzmi, np. poprzez śledzenie rachunków i zapisywania wydatków. Zastanów się nad kupnem ubezpieczenia na życie, a jeśli posiadasz długi, postaraj się je spłacić lub zmniejszyć jeszcze przed porodem. Po narodzinach dziecka wydatków jest bardzo wiele, warto więc również zadbać o poduszkę finansową.

Postaraj się oszacować, ile możesz potrzebować, aby pokryć wydatki związane np. z zakupem pieluch, butelek, smoczków, mleka, ubranek etc. Pamiętaj, że jest wiele rzeczy, które możesz dostać w prezencie lub pożyczyć od innych rodziców, których dzieci wyrosły już ze swoich ubrań oraz niezbędnych na początkowym etapie życia przedmiotów.

Przy odpowiednim nastawieniu i dobrym zaplanowaniu przyszłości samotna ciąża może okazać się nie taka straszna. Pamiętaj, że narodziny dziecka często bywa dla mam najpiękniejszym etapem w życiu, a to zrekompensuje wszystkie trudne chwile.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze