Zaloguj
Reklama

Swędzenie łechtaczki: co je powoduje?

Zdrowie intymne kobiet
Fot. panthermedia
Zdrowie intymne kobiet
(3)

Swędzenie łechtaczki może nastąpić w sytuacji wzrostu wrażliwości na podniecenie lub stymulację. Jednak utrzymujące się i powstające poza aktywnością seksualną może sygnalizować infekcję.

Reklama

Ten kobiecy narząd ma bardzo wiele połączeń nerwowych, co czyni go niezwykle wrażliwym na wszelkie bodźce. Pobudzanie łechtaczki przyczynia się do powstania uczucia rozkoszy seksualnej, z kolei swędzenie może być szczególnie uciążliwe i niekomfortowe. Przyjrzyjmy się najbardziej powszechnym przyczynom.

Podrażnienie

Ze względu na to, że jest to bardzo delikatny narząd, kiedy coś podrażnia ten obszar ciała, może powodować swędzenie. Jednocześnie jest to najczęstsza przyczyna uczucia dyskomfortu. Środki drażniące mogą być związane z materiałem, który zawiera bielizna. Może być to również nowy detergent do prania lub mydło, który wcześniej nie był stosowany. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie swędzenia w tym przypadku jest zmiana produktów myjących oraz wymiana bielizny na taką, która nie podrażni łechtaczki. Mogą być to bawełniane majtki, bez elementów koronkowych.

Podniecenie seksualne

W czasie podniecenia seksualnego przepływ krwi do łechtaczki zwiększa się, co sprawia, że narząd ten puchnie. Jednocześnie staje się on bardziej podatny na podrażnienia.

Niekiedy kobieta odczuwa chwilowe swędzenie przed, podczas lub po pobudzeniu seksualnym. Uczucie to ustępuje zwykle samoistnie i nie stanowi powodu do niepokoju. Jednak należy zwracać uwagę na inne oznaki i objawy, aby upewnić się, że swędzenie nie jest spowodowane infekcją.

fot. panthermedia

Bakteryjne zapalenie pochwy

U podłoża tej dolegliwości leży przede wszystkim zmiana w ekologii pochwy i zaburzenie prawidłowiej flory bakteryjnej, w szczególności zanik pałeczek kwasu mlekowego oraz rozwój mieszanej flory tlenowej i beztlenowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze