Zaloguj
Reklama

Szósty miesiąc ciąży w pigułce

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Fot. medforum
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
(0)

Do porodu coraz bliżej. Już za trzy miesiące zostaniesz Mamą. Zastanawiasz się jak wygląda Twoje rozwijające się dziecko? 

Reklama

Drugi trymestr ciąży dobiega końca

Dziecko jest już praktycznie w pełni rozwinięte- gdyby teraz rozpoczęła się akcja porodowa, byłoby zdolne  przeżyć w inkubatorze. Twoje dziecko mierzy już blisko 40 cm! Niewiarygodne, prawda?

Co ciekawe, twarz dziecka jest już w pełni ukształtowana, zdolna do wyrażania emocji i mimiki. Powieki funkcjonują prawidłowo, stąd dziecko potrafi już mrugać.  Płuca dziecka powoli zaczynają wytwarzać surfaktant, który chroni je przed zapadnięciem.

Surfaktant ma też za zadanie chronić pęcherzyki płucne, aby się nie zlepiły.  Dodatkowo, coraz intensywniej wytwarzana jest maź płodowa, która nawilża skórę dziecka i chroni ją przed zbytnim oddziaływaniem wód płodowych.

Ciało przyszłej Mamy

Macica jest już znacznie rozciągnięta. Twoja waga wzrosła o ok 5-7 kg. W macicy znajduje się ponad pół litra płynu owodniowego, który chroni dziecko przed urazami mechanicznymi.  W szóstym miesiącu ciąży może pojawić się problem z trzymaniem moczu.

Wynika to z faktu, że rozepchana macica naciska na pęcherz moczowy, przez co utrudnione jest trzymanie moczu. Skóra staje się mocno napięta, stąd bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o nią, aby uniknąć ewentualnych rozstępów.

Jakie badania powinno wykonać się w szóstym miesiącu ?

Szósty miesiąc to idealny czas na wykonanie testu obciążenia glukozą. Jest to badanie niezbędne, do wykluczenia tzw. Cukrzycy ciężarnych. Ponadto, zaleca się wykonać badania ogólne moczu, morfologię krwi, pH wydzieliny pochwowej, wysokość dna macicy, ciśnienie krwi i sprawdzić wagę.  

Odżywianie w szóstym miesiącu ciaży 

W szóstym miesiacu ciąży, kiedy rozwój dziecka jest nadal bardzo intensywny, dieta przyszłej Mamy powinna być bogata  w kwasy DHA, niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego.

Kwasy DHA można znaleść rybach morskich czy siemieniu lnianym. Nie należy również zapominać o witaminach z grupy B, ważnych dla prawidłowego rozwju krwinek. Witaminy te znajdują się w otrębach, pieczywie żytnim i pełnoziarnistym. Witaminy i mikroelementy znajdziemy w świeżych owocach i warzywach.

fot. panthermedia

 

Twoja dieta powinna być o ok. 300 kcal większa, niż dotychszasowy jadłospis. Pamiętajmy, że nie należy jeść za dwoje-należy odżywiać się racjonalnie, w tak isposób aby dosatrczyć dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych i budulcowych.

 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ciąża tydzień po tygodniu Annette Nolden

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze