Zaloguj
Reklama

Terapia hormonalna a ryzyko choroby zatorowo-zakrzepowej

Autorzy: Anna Piotrowska
Dojrzała kobieta
Fot. Ojoimages
Dojrzała kobieta
(3)

Choroba zatorowo-zakrzepowa przejawia się jako zakrzepica żył głębokich i/lub powierzchniowych, zatorowość płucna, zakrzepica żył kończyn górnych, miednicy mniejszej, zakrzepica zatok mózgowych.

Reklama

Zachorowalność wzrasta wraz z wiekiem. Poniżej 20 roku życia wynosi 1 przypadek na 100 000 tys. natomiast w wieku 41-75 lat to 1 przypadek na 1000. Zakrzepica to poważna choroba, która niesie ze sobą wiele poważnych powikłań. Odrywające skrzepy mogą wędrować wraz z krwią w kierunku serca, tworząc zator. Zatorowość płucna może prowadzić nawet do śmierci.

Choroba zatorowo-zakrzepowa dotyczy żył głębokich i nie należy mylić jej z powierzchniowymi żylakami. Zakrzepica żył podudzia przejawia się bólem i obrzękiem łydki, nawet całej nogi. Zakrzepica żył górnych objawia się bólem i obrzękiem ręki, zatorowość płucna natomiast nagłą dusznością.

Jednym z czynników wpływających na pojawienie się choroby zatorowo-zakrzepowej jest menopauzalna terapia hormonalna. Charakteryzuje się przyjmowaniem estrogenów, progestagenów w sposób sekwencyjny bądź ciągły. Obecnie hormony można przyjmować doustnie, przezskórnie, przez iniekcje. Hormonalna terapia jest stosowana w przypadkach, kiedy dolegliwości przekwitania są dla kobiety bardzo dokuczliwe.


fot. ojoimages

Terapię tej nie mogą stosować kobiety z: 

  • chorobą zakrzepowo-zatorową;
  • krwawieniem z dróg rodnych;
  • zapaleniem wątroby;
  • rakiem sutka, macicy oraz jajnika; 
  • które przeszły niedawno zawał serca lub udar mózgu.

W 2002 r. opublikowano wyniki Narodowego Instytutu Zdrowia Stanów Zjednoczonych dotyczące wpływu hormonalnej terapii zastępczej na zdrowie kobiet w wieku pomenopauzalnym. Pierwotnie badania miały zakończyć się w 2005r. jednak przerwano je ze względu na pojawienie się niepokojących wyników.

W badaniu wzięło udział 16 608 kobiet, połowie z nich codziennie podawano 1 tabletkę zawierającą estrogen oraz medroksyprogesteron. Resztę kobiet stanowiła grupa kontrolna. Badania pokazały m.in, iż w grupie zażywającej hormony ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich jest większe, co daje wzrost ryzyka wystąpienia o 100% w przeliczeniu na 10 000 kobiet rocznie.

Ważne jest zatem by kobiety przyjmujące hormony poddawały się regularnym badaniom. Lekarz, który wprowadza terapię hormonalną dostosowuje ją indywidualnie do każdej pacjentki. W wyżej opisanych badaniach lekarze nie brali pod uwagę wielu indywidualnych cech. Wszystkie ponad 8 tysięcy badanych otrzymywało taką samą dawkę hormonów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • J. Kotarski, B. Barczyński, W. Kwaśniewski: Ryzyko choroby zatorowo- zakrzepowej związane z terapią hormonalną okresu okołomenopauzalnego: Przegląd Menopauzalny 2011;4; s. 275-278.

Adres www źródła:


Reklama
(3)
Komentarze