Zaloguj
Reklama

Termin porodu – jak obliczyć na podstawie zapłodnienia i USG

Poród
Fot. shutterstock
Poród
(0)

Poród to długo wyczekiwany moment – odliczanie miesięcy, tygodni, dni… Jak obliczyć termin porodu? Na jakiej podstawie robi to lekarz?

Reklama

Spis treści:

  1. Ile trwa ciąża?
  2. Obliczanie terminu porodu – czego potrzebujemy?
  3. Jak obliczyć termin porodu?
  4. Termin porodu od dnia zapłodnienia
  5. Obliczanie terminu porodu na podstawie zapłodnienia
  6. Termin porodu z USG

Obliczenie terminu porodu to, wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Pomiędzy zapłodnieniem a porodem powinno upłynąć około 280 dni, ale planowy termin może mieć miejsce zarówno w 38., jak i 40. tygodniu ciąży

Ile trwa ciąża?

Ciąża u człowieka trwa około 280 dni, czyli mniej więcej dziewięć miesięcy. Dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży określane są mianem wcześniaków. Porody w 40. tygodniu ciąży nie są regułą – zdarzają się odstępstwa +/- dwa tygodnie, a poród w tym czasie uznawany jest za prawidłowy, w terminie.

Obliczanie terminu porodu – czego potrzebujemy?

Do obliczenia terminu porodu potrzeba kilku istotnych danych, w zależności od wybranej metody obliczeń. Należy znać termin ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu – te informacje pozwolą na obliczenie terminu porodu jednym z popularnych algorytmów. Obliczenie terminu porodu z „zapłodnienia” również jest możliwe – ważne jest zastosowanie odpowiedniego algorytmu i prawidłowe podstawienie danych.

Jak obliczyć termin porodu?

Termin porodu najlepiej liczyć od dnia zapłodnienia, ten jednak zazwyczaj trudno określić. Różnice w długości cyklu miesięcznego wpływają na przesunięcie terminu owulacji, stąd ciężko wskazać, którego dnia tzw. dni płodnych doszło do zapłodnienia. Jednym z precyzyjniejszych obliczeń jest zastosowanie algorytmu Naegelego, który pozwala na obliczenie terminu porodu z tzw. ostatniej miesiączki. Zgodnie z tą regułą za pierwszy dzień ciąży uznaje się nie dzień bezpośredniego zapłodnienia, a początek ostatniej miesiączki. Pamiętajmy, że reguła Naegelego (data ostatniej miesiączki + 7dni - 3 miesiące + 1 rok) ma zastosowanie u kobiet o regularnych cyklach – każde odstępstwo w cyklu prowadzi do przesunięcia wyznaczonej daty. Przykładowo u kobiety, u której cykl jest krótszy niż 28 dni (ale regularny), od uzyskanego z algorytmu wyniku odejmujemy liczbę dni stanowiących różnicę miedzy cyklem wzorcowym, a własnym cyklem. W przypadku cykli dłuższych niż 28 dni,do otrzymanego wyniku należy dodać liczbę, stanowiącą różnicę między cyklem „książkowym” a faktyczny.

Termin porodu, fot. panthermedia

Termin porodu od dnia zapłodnienia

Bazując na terminie ostatniej miesiączki i długości cyklu u danej kobiety, możemy założyć, że termin porodu wyliczony z OM (ostaniej miesiączki) uwzględnia termin zapłodnienia, do którego dochodzi w połowie cyklu miesięcznego. Wyliczenie dnia porodu zakłada uwzględnienie 280 dni (40 tygodni) ciąży.

Obliczenie daty terminu na podstawie zapłodnienia

Stosując wyliczenie terminu porodu na podstawie daty poczęcia, wykorzystuje się prosty algorytm, gdzie termin porodu = data poczęcia + 266 dni. Skąd 266 dni? To proste! Zakładając, że ciąża trwa 280 dni, a owulacja pojawia się ok. 14. dnia cyklu, otrzymujemy liczbę 266. 

Inny, równie popularny algorytm do obliczeń bazuje na dacie ostatniej miesiączki, tj:

data ostatniej miesiączki +7dni -3 miesiące + 1 rok. Warto również spróbować obliczeń przy wykorzystaniu dostępnych kalkulatorów on-line.

Termin porodu z USG

Termin porodu z USG może znacznie odbiegać od obliczonego z ostatniej miesiączki – dzieje się tak, gdy kobieta nie jest pewna, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia czy kiedy miała dni płodne. Ustalenie terminu porodu przy użyciu USG opiera się na wyznaczeniu parametru CRL, czyli tzw. długości ciemieniowo-siedzeniowej. Czym w praktyce jest CRL? To odległość od czubka głowy płodu do dolnej granicy pośladków. CRL jest przydatne przede wszystkim u tych kobiet, które miesiączkują nieregularnie, a ich cykle wahają się od 21 do nawet 40 dni. Badanie USG, na którym mierzy się CRL, jest przydatne również podczas kolejnych wizyt kontrolnych, kiedy bada się inne parametry, takie jak BPD (tzw. dwuciemieniowy wymiar główki płodu), TCD (wymiar móżdżku płodu) czy FL (długość kości udowej). Która metoda obliczeń jest wiarygodniejsza? Na pewno USG, ponieważ w obliczeniach terminu „z ostatniej miesiączki” łatwo się pomylić. Pamiętajmy, że życie jest tylko życiem, a prawdziwa akcja porodowa może zacząć się kilka dni wcześniej/później, niż zakładały wyznaczone przez obliczenia terminy. Pamiętajmy jednak, że znaczne opóźnienie w porodzie może zagrażać życiu dziecka – w takiej sytuacji nie należy zwlekać, a trzeba jak najszybciej udać się do lekarza prowadzącego. 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze