Zaloguj
Reklama

Trzy, dwa, jeden…Zostajesz Mamą!

Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(0)

To już końcówka ciąży- dziewiąty miesiąc ciąży to ostatni etap przed porodem. Twoje w pełni ukształtowane dziecko czeka na opuszczenie brzucha i pojawienie się na świecie.

Reklama

Dziecko w dziewiątym miesiącu

Dziecko w łonie matki mierzy już ponad 52 cm. Niewiarygodne? A jednak! Wagowo, osiągnęło masę > 3kg, a zdążają  się dzieci, które ważą nawet powyżej 4 kg! Płuca dziecka są już w pełni przygotowane na samodzielne funkcjonowanie- pęcherzyki płucne są gotowe na podjęcie pracy. Maź płodowa nie pokrywa już tak szczelnie skóry dziecka. 

Sporo zmian zachodzi na poziomie jelita grubego dziecka. Gromadzi się tam tzw. smółka, czyli mieszanina złożona z żółci, martwych komórek przewodu pokarmowego oraz z połkniętego płynu owodniowego. Ze względu na ponad 50 cm długości, dziecku ciężko poruszyć się już w macicy.

Mama w dziewiątym miesiącu

Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, że macica powiększyła się do rozmiarów, które z pewnością pomieściłyby pięciolitrowy baniak wody? Macica stale uciska narządy wewnętrzne, przez co pojawia się zgaga czy problemy z oddychaniem. Często pojawiają się obrzęki nóg. Niedługo nastąpi długo oczekiwany poród - pojawią się skurcze. Szyjka macicy jest już rozpulchniona.


fot. panthermedia

Co powinnaś zabrać ze sobą do szpitala? Przede wszystkim dokumenty- dowód osobisty, kwit dotyczący ubezpieczenia. Zabierz koszulę nocną,  biustonosz z miękkimi wkładkami, który ułatwi karmienie. Przydadzą się szlafrok, klapki, majtki, zestaw kosmetyków. Dla maluszka, niezbędne będą ubranka, pieluchy i kosmetyki, które pozwolą uniknąć odparzeń.

Sygnały zbliżającego się porodu

Kiedy dzwonić po pogotowie? Do najważniejszych sygnałów, świadczących o zblizającej się akcji porodowej, zalicza się: częste skurcze przepowiadające (delikatniejsze niż tradycyjne bóle porodowe, jednak odczuwalne skurcze macicy), ból promienujący wzdłuż nóg, gęstszy i obfitszy śluz  z pochwy, ze stopniowo pojawiającymi się różowymi upławami, może pojawić się obfita biegunka.

W momencie pęknięcia pęcherza płodowego odchodzą wody płodowe - jest to niezbity dowód na to, że dziecko jest w drodze. Kolejnym ważnym elementem jest nasilający się ból w okolicach krzyża, który promieniuje do niższych partii ciała.  Co powinno wywołać Twoje zaniepokojenie? Na pewno nagły bezruch dziecka - w momencie gdy nie odczuwasz ruchów dziecka,nie zwlekaj, szybko dzwoń po pogotowie. Niepokój powinny wzbudzić również wymioty, kręcenie się w głowie, nagłe krwawienie. 

 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ciąża,poród,macierzyństwo. Korzeniewska Maria, WYD.PRINTEX 2015

Reklama
(0)
Komentarze