Zaloguj
Reklama

Tyłozgięcie macicy

Tyłozgięcie macicy
Fot. panthermedia
(0)

Tyłozgięcie macicy to dość groźnie brzmiący termin, tymczasem oznacza on zjawisko, które obecnie nie jest uznawane ani za chorobę, ani za jakiś stan patologiczny. Tyłozgięcie macicy nie wymaga leczenia, może jednak prowadzić do pewnych dolegliwości czy niewielkich trudności z zajściem w ciążę. O jakich problemach mowa, jak rozpoznawane jest tyłozgięcie macicy i czy może ono mieć jakiś wpływ na przebieg ciąży i porodu?

Reklama

Macica to pojedynczy narząd należący do żeńskiego układu rozrodczego. Posiada ona trzy części, którymi są trzon macicy, jej cieśń oraz szyjka. Macica kształtem przypomina odwróconą gruszkę, zlokalizowana ona jest natomiast za pęcherzem moczowym i przed odbytnicą.

Charakterystyczne dla macicy jest to, że jest ona w pewien sposób pochylona. U większości pacjentek macicy pochylona jest ku przodowi – mówimy wtedy o przodozgięciu macicy. U części kobiet dochodzi jednak do zjawiska odwrotnego, gdzie macica – a dokładniej jej dno – pochylone jest ku tyłowi. Stan ten określa się jako tyłozgięcie macicy.  

Tyłozgięcie macicy

W przeszłości tyłozgięcie macicy uznawano za chorobę. Z biegiem lat pogląd ten uległ jednak zmianie. Podejrzewano, że odmienne niż typowe pochylenie macicy uznawać można za pewien stan patologiczny, obecnie jednak medycy są zdania, iż jest to po prostu odrębny wariant położenia tego kobiecego narządu płciowego.

Zaskakująca może być częstość występowania tyłozgięcia macicy. Okazuje się bowiem, że spotykane jest ono u nawet 20 do 25% kobiet. Pojawiać się może tutaj pytanie: co odpowiada za tyłozgięcie macicy?

Otóż stan ten może być zarówno wrodzony, jak i nabyty. Do problemów, które już w ciągu życia mogą doprowadzać do odmiennego pochylenia macicy u pacjentki, zaliczyć można przede wszystkim endometriozę (czyli obecność błony śluzowej macicy poza wnętrzem macicy), istnienie zrostów w miednicy mniejszej czy stany zapalne miednicy mniejszej. Sprzyjać tyłozgięciu macicy mogą także mięśniaki macicy, czasami do zjawiska doprowadza zaś przebycie jakiegoś zabiegu chirurgicznego. 

Tyłozgięcie macicy – jak wygląda?

Tyłozgięcie macicy – jak wspomniano już wyżej – polega na tym, że dno tego narządu skierowane jest ku tyłowi, w kierunku kręgosłupa. U większości kobiet obserwowana jest sytuacja odwrotna, gdzie dno macicy skierowane jest ku przodowi, w kierunku pęcherza moczowego.

Stwierdzenie tyłozgięcia macicy możliwe jest na dwa sposoby. Lekarz jest w stanie rozpoznać obecność takiego położenia macicy u pacjentki podczas standardowego badania ginekologicznego, oprócz tego możliwe jest zaobserwowanie tego stanu podczas badania ultrasonograficznego. Co jednak ciekawe, rzadko badanie USG wykonuje się z powodu podejrzenia tyłozgiętej macicy – najczęściej stan ten stwierdzany jest przypadkowo.

Tyłozgięcie macicy – objawy

Z całą mocą można tutaj powiedzieć, że tak naprawdę wiele pacjentek, u których istnieje tyłozgięcie macicy, w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Dzieje się tak z powodu tego, że często stan ten nie prowadzi do występowania jakichkolwiek dolegliwości. Pewne problemy mogą, niestety, się jednak pojawiać – dotyczyć mogą one miesiączkowania, jak i zajścia w ciążę czy ogólnie współżycia. Warto tutaj jednak dodać, że zazwyczaj objawy wynikają niekoniecznie z samego tyłozgięcia macicy – zwykle są one konsekwencją zjawisk, które do tyłozgięcia doprowadziły (mowa tutaj np. o endometriozie czy stanie zapalnym miednicy mniejszej).

Zdrowie i uśmiechnięte kobiety, fot. panthermedia

Tyłozgięcie macicy a okres

Jednym z problemów, które mogą pojawiać się u pacjentek z tyłozgiętą macicą, są pewne dolegliwości towarzyszące miesiączkowaniu. Pacjentki mogą obserwować zwiększenie dolegliwości bólowych towarzyszących menstruacji, oprócz tego czasami dochodzi u nich do zwiększenia objętości krwawień miesiączkowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze