Zaloguj
Reklama

Wczesna ciąża – do kiedy trwa, objawy, badania

Autorzy: mgr Dorota Binkiewicz
Wynik testu ciążowego
Fot. panthermedia
Wynik testu ciążowego
(4)

Artykuł ten obejmuje wiadomości z zakresu objawów wczesnej ciąży, czasu trwania ciąży, oraz sposobu ustalania terminu porodu. Około dwóch tygodni po poczęciu, kobieta na podstawie objawów i zmian zachodzących w jej organizmie zaczyna podejrzewać, że jest w ciąży. Większość tych zmian związana jest z podwyższonym poziomem hormonów w pierwszych tygodniach ciąży, podczas których organizm adaptuje się do nowej sytuacji.

Reklama

Spis treści:

 1. Wczesna ciąża – objawy
 2. Wczesna ciąża – kiedy test ciążowy?
 3. Metody wykrywania wczesnej ciąży
 4. Poród – kiedy?
 5. Ruchy płodu, dziecka w czasie ciąży
 6. Aktywność fizyczna w ciąży
 7. Kąpiel w czasie ciąży
 8. Palenie papierosów i picie alkoholu w ciąży
 9. Ciąża a leki
 10. Stan uzębienia, próchnica w czasie ciąży

Ciążę rozpoznaje się na podstawie objawów subiektywnych, które pojawiają się w wyniku reakcji organizmu kobiety na działanie hormonów ciałka żółtego i trofoblastu oraz obiektywnych, stwierdzanych na podstawie badań fizykalnych lub laboratoryjnych i będących wyrazem obecności oraz rozwoju jaja płodowego.

Wczesna ciąża – objawy

Wczesne objawy ciąży mogą pojawić się już po dwóch tygodniach od zapłodnienia i zaliczamy do nich:

 • Przedłużający się brak miesiączki – nie jest jednak ostatecznym dowodem zajścia w ciążę, zwłaszcza, gdy cykl miesięczny jest nieregularny lub, gdy kobieta jest zestresowana, przepracowana lub chora. Z kolei nawet u ciężarnej kobiety może wystąpić niewielkie krwawienie w dniach, w których wypadałaby miesiączka i może utrzymywać się do trzeciego miesiąca trwania ciąży.
 • Powiększone, nadwrażliwe piersi, których może wystąpić uczucie lekkiego pieczenia. Ten objaw towarzyszy najczęściej przy pierwszej ciąży lub przy kolejnej, kiedy to od ostatniej laktacji minęło kilka lat. W ciąży zaistniałej kilka miesięcy od zakończenia laktacji, gruczoły piersiowe powiększają się od około czwartego miesiąca trwania ciąży.
 • Dziwny metaliczny smak w ustach – jest to jeden z najwcześniejszych objawów ciąży.
 • Uczucie senności w ciągu całego dnia, a nie tylko wieczorem.
 • Obfitsza niż zazwyczaj wydzielina pochwowa.
 • Mdłości i wymioty występujące w dowolnej porze dnia.
 • Wyraźna niechęć do niektórych pokarmów i zapachów, jak na przykład: kawa, alkohol, dym tytoniowy, połączona z niepohamowanym pociągiem do innych.
 • Chwiejność nastroju wywołana zmianą poziomu hormonów.
 • Częste oddawanie moczu.
 • Podwyższenie podstawowej temperatury ciała.

Wczesna ciąża – do kiedy trwa, objawy, badania, fot. panthermedia

Zmiany w narządach płciowych to zasinienie przedsionka i ścian pochwy, rozpulchnienie pochwy, wzmożona wydzielina zawierająca śluz szyjkowy oraz zmiany w szyjce macicy, w dolnym odcinku i trzonie macicy.

Wczesna ciąża – kiedy test ciążowy?

W celu potwierdzenia objawów wczesnej ciąży, można wykonać domowy test ciążowy, który kupuje się w aptece. Wszystkie testy ciążowe polegają na stwierdzeniu w moczu lub surowicy krwi kobiety ciężarnej obecności gonadotropiny kosmówkowej -β HCG - wytwarzanej przez trofoblast. Domowy test ciążowy jest odczynnikiem chemicznym, który w celu wykonania badania, miesza się z kilkoma kroplami moczu. Test wykonuje się rano z moczu oddawanego po przerwie nocnej. Testy ciążowe mają jednak pewną wadę - wynik testu nie zawsze jest wiarygodny, istnieje także możliwość popełnienia błędu podczas wykonywania testu. Również w zbyt wczesnej ciąży, gdy poziom gonadotropiny kosmówkowej jest jeszcze zbyt niski, odczynniki znajdujące się w teście mogą nie reagować pozytywnie, dając błędny wynik. Jest jeszcze jeden problem, a mianowicie sam tester może być po prostu wadliwy.
 
Obecność gonadotropiny kosmówkowej można stwierdzić badaniem krwi. To badanie daje bardziej wiarygodne potwierdzenie objawów zaistniałej ciąży nawet po 14 dniach od zapłodnienia. Bez względu na wynik domowego testu ciążowego ostateczny werdykt należy zawsze do lekarza. 

Metody wykrywania wczesnej ciąży

Do pewnych metod wykrywania wczesnej ciąży należy:
 • ultrasonografia,
 • elektrokardiografia płodowa, metoda ta jest obecnie rzadko stosowana.
 • w drugiej połowie ciąży - wysłuchanie, wyczucie, zaobserwowanie czynnych ruchów płodu,
 • stwierdzenie obecności płodu poprzez powłoki brzuszne w badaniu palpacyjnym,
 • balotowanie płodu podczas badania palpacyjnego, wysłuchanie czynności serca płodu,
 • radiologiczne stwierdzenie obecności kośćca płodu.

Poród – kiedy?

Ciąża od poczęcia do porodu trwa mniej więcej 266 dni. Poczęcie najbardziej prawdopodobne jest w dniu owulacji. W normalnym 28 dniowym cyklu, zapłodnienie następuje na około 14 dni przed spodziewaną datą miesiączki, a zatem: aby obliczyć prawdopodobną datę porodu, do daty ostatniej miesiączki należy dodać 280 dni (266 plus 14). Należy pamiętać, że jest to tylko przybliżenie. Chociaż przeciętnie ciąża trwa 40 tygodni, to prawidłowy poród odbywa się pomiędzy 38 a 42 tygodniem.

Czas trwania ciąży:

 • liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do dnia porodu, tzn. 40 tygodni = 10 miesięcy księżycowych (28 dniowych) (jedynie 5% porodów ma miejsce w obliczonym terminie),
 • liczony od dnia poczęcia, zapłodnienia (rzeczywisty, faktyczny czas trwania ciąży) wynosi około 269 dni, tzn. 38 tygodni = 9½ miesiąca księżycowego.
Termin porodu ustala się po stwierdzeniu ciąży najczęściej według reguły Naegelego- obliczenie 280 dni wylicza się przez odjęcie 3 miesięcy i dodanie 7 dni od daty ostatniej miesiączki. Czas trwania ciąży i zarazem termin porodu można obliczyć również na podstawie obserwacji przez ciężarną pierwszych ruchów płodu, dlatego istotne jest aby kobieta ciężarna wsłuchała się w swój organizm i zapamiętała kiedy pierwsze ruchy płodu miały miejsce. 

Ruchy płodu, dziecka w czasie ciąży

Czas odczuwania pierwszych wyraźnych ruchów płodu:
 • pierwiastki pod koniec 20 tygodnia ciąży,
 • wieloródki po koniec 18 tygodnia ciąży.

Ciąża jest stanem fizjologicznym, dlatego też nie wymaga radykalnej zmiany sposobu życia. Niemniej procesy zachodzące w ustroju matki, nasuwają konieczność odmiennego podejścia do wielu zagadnień i spraw.

 

Wczesna ciąża – do kiedy trwa, objawy, badania, fot. panthermedia

Aktywność fizyczna w ciąży

Wysiłek fizyczny w ciąży nie jest przeciwwskazany. W zależności od sprawności fizycznej kobieta może wykonywać wszystkie lekkie czynności domowe. Czynnik zmęczenia powinien limitować podejmowanie działania. Oczywiście nie ma tu mowy o podnoszeniu zbyt ciężkich przedmiotów, przesuwaniu mebli, czy wyjątkowo uciążliwej pracy. Jest pewne, że nadmierne „oszczędzanie się” i unikanie wszelkiego wysiłku fizycznego, źle wpływa na samopoczucie i kondycję fizyczną ciężarnej.

Kąpiel w czasie ciąży

Doradza się głównie kąpiele pod prysznicem. Jednak jeśli kobieta nie potrafi zrezygnować z przyjemności kąpieli w wannie, powinna unikać przesiadywania w gorącej wodzie, która powoduje niewskazane przekrwienie w obrębie miednicy mniejszej i jest niebezpieczne z powodu ryzyka porodu przedwczesnego. W ciąży wysokiego ryzyka kąpiele w wannie są stanowczo zabronione. Jeśli zaś chodzi o kąpiele w rzekach czy w jeziorach, należy pamiętać o tym by temperatura wody nie była zbyt zimna.
Pływanie jest dobrym przygotowaniem do zbliżającego się porodu, dlatego też, jest godne polecenia, oczywiście dotyczy to ciąży przebiegającej prawidłowo. Czystość wody ma szczególne znaczenie, ponieważ organizm kobiety ciężarnej jest szczególnie podatny na wszelkie infekcje. Uwaga więc na kąpiel w basenie.

Palenie papierosów i picie alkoholu w ciąży

Palenie tytoniu pozbawia dziecko tlenu. Dzieci matek palących mają mniejszą masę urodzeniową. Należy tu również wspomnieć o tym, że bierne palenie tj. wdychanie dymu tytoniowego również szkodzi dziecku. Dlatego też, kobieta ciężarna powinna zrezygnować dla dobra swojego dziecka z palenia papierosów jak również przebywania w zadymionym pomieszczeniu.

Alkohol również może zagrozić prawidłowemu rozwojowi dziecka w łonie matki. Medycyna nie określiła „bezpiecznej” dawki spożytego alkoholu przez kobietę spodziewającą się dziecka. Dlatego też najbezpieczniej unikać nawet niewielkich dawek alkoholu.

Ciąża a leki

Wiele lekarstw może mieć szkodliwy wpływ na ciążę, dlatego też ciężarna nie powinna bez konsultacji z lekarzem zażywać żadnych leków. Wiedza o wpływie leków na płód jest nadal daleka od doskonałości, przede wszystkim, gdy chodzi o efekty odległe. Duże znaczenie ma świadomość kobiet o niebezpiecznym wpływie niektórych leków na płód, szczególnie w początkowym stadium jego rozwoju.

Stan uzębienia, próchnica w czasie ciąży

W ciąży występuje znaczne rozpulchnienie dziąseł i zwiększone ich krwawienie. Niemniej systematyczne mycie zębów miękką szczoteczką jest szczególnie pożądane. Gdy zaistnieje potrzeba ekstrakcji, można wykonać to w miejscowym znieczuleniu. Kontrola stomatologiczna przyszłej mamy jest szczególnie wskazana.

Wczesna ciąża – do kiedy trwa, objawy, badania, fot. panthermedia

Kobietę będącą w ciąży nurtuje nieraz wiele pytań i wątpliwości związanych z jej odmiennym stanem. Wszystkie odpowiedzi na nurtujące pytania powinna znaleźć u swojego lekarza. Stosowanie się do zaleceń lekarskich, wykonywanie zaleconych badań oraz wizyty w gabinecie ginekologicznym, powinny dać kobiecie ciężarnej poczucie bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za rozwijające się w jej łonie dziecko.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

 • Dr n. med. Piotr Bodzek

Źródło tekstu:

 • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze