Zaloguj
Reklama

Zapalenie przydatków

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Ból brzucha
Fot. Pantherstock
Ból brzucha
(4)

Z racji bliskiego położenia jajowodu i jajnika, stan zapalny jednego narządu praktycznie zawsze obejmuje drugi.

Reklama

Zapaleniem przydatków nazywa się łączne zapalenie jajowodów i jajników. Choroba najczęściej dotyczy kobiet w okresie dojrzałości.

Zakażenie przydatków może rozwijać się na drodze wstępującej z pochwy, na drodze zstępującej drogą krwi lub bezpośredniego przejścia na przydatki lub po operacjach. Przyczyną choroby mogą być dwoinki rzeżączki, bakterie beztlenowe, paciorkowce, gronkowce lub chlamydie.

Zakażenie krwiopochodne najczęściej spowodowane jest przez prątki gruźlicy. Miesiączka, poronienie, poród i połóg, skrobanie jamy macicy, noszenie kształtki wewnątrzmacicznej oraz HSG i persuflacja sprzyjają wstępującemu zapaleniu przydatków.

Proces zapalny najczęściej obejmuje błonę mięśniowa i surowicza. Konsekwencją jest uszkodzenie jajowodów. Ostre zapalenie cechuje się gorączką, bólem w podbrzuszu oraz zapaleniem otrzewnej miednicy mniejszej. Objawy te zwykle zaczynają się po miesiączce lub poronieniu.

W badaniu ginekologicznym stwierdza się bolesność uciskową oraz zapalne nacieki okolicy przydatków. W przypadku stanu podostrego kobiety odczuwają bóle podbrzusza. Temperatura dochodzi do 38° C. Nie stwierdza się podrażnienia otrzewnej. Przewlekłe zapalenie jest najczęściej konsekwencją niecałkowicie wyleczonego ostrego procesu chorobowego. Nie odnotowuje się podwyższonej temperatury ciała.

 

fot. pantherstock

 

Występuje niewielka bolesność uciskowa przydatków. Przydatki są unieruchomione przez zrosty powodowane przez tkankę bliznowatą. Jajowód staje się gruby i sztywny, zatraca możliwość wykonywania ruchów perystaltycznych. Błona śluzowa jajowodu zostaje zastąpiona przez tkankę bliznowatą.

Do powikłań zapalenia przydatków należą:

  • ropniak jajowodu,
  • ropień jajnika,
  • ropień jajnikowo-jajowodowy,
  • pęknięcie ropniaka jajowodu lub ropnia jajnika/jajnikowo-jajowodowego,
  • powstanie przetok,
  • ropień zagłębienia odbytniczo-macicznego
  • zapalenie przymacicz.

W konsekwencji przebytego zapalenia może dojść do niepłodności na skutek niedrożności jajowodów, ciąży jajowodowej oraz utrwalonego tyłozgięcia macicy. Rokowania zależne są od momentu rozpoczęcia leczenia i rodzaju zastosowanej terapii. Wcześnie rozpoczęta intensywna antybiotykoterapia może zapobiec powstaniu stanu przewlekłego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze