Zaloguj
Reklama

Zmiany części pochwowej szyjki macicy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Położnictwo i ginekologia. Podręcznik dla studentów. Pod redakcją prof. Tadeusza Pisarskiego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Ból brzucha
Fot. Pantherstock
Ból brzucha
(5)

Nadżerka w przypadku części pochwowej szyjki macicy nie oznacza ubytku nabłonka, lecz zmianę nabłonka wielowarstwowego płaskiego na gruczołowy.

Reklama

Przyczyną choroby mogą być zmiany hormonalne oraz zakażenia grzybicze, bakteryjne lub wirusowe. W wyniku zmiany środowiska pochwy następuje zniszczenie nabłonka wielowarstwowego płaskiego, a w jego miejsce rozwija się nabłonek gruczołowy. Zwiększone zapotrzebowanie na substancje odżywcze powoduje rozwój naczyń włosowatych.

Nadżerka nie daje żadnych objawów, lub są one niespecyficzne (upławy, krwawienie, bóle). Wydzielana jest nadmierna ilość śluzu. Bóle w podbrzuszu i okolicy krzyżowej wynikają z przewlekłego stanu zapalnego, przerostu części pochwowej szyjki macicy i wiązadel krzyżowo-macicznych.

Polip to twór uszypułowany, wychodzący z kanału szyjki. Może być wykryty podczas zabiegu lub jest widoczny w ujściu zewnętrznym. Jego zabarwienie jest czerwone. Polip składa się z nabłonka gruczołowego z podścieliskiem błony śluzowej kanału szyjki. Zazwyczaj odnotowuje się stan zapalny. Zadawnione pęknięcie szyjki macicy jest powikłaniem związanym z porodem, często współistnieje z nadżerką. Najczęściej dotyczy wieloródek.

Przyczyną schorzenia jest brak zaopatrzenia bądź nieodpowiednie zaopatrzenie pęknięcia szyjki macicy. Dochodzi do wywinięcia brzegów rany i zakażenia. Leczenie pęknięcia polega na wykonaniu konizacji lub wycięciu brzegów i zszyciu rany.
 fot. ojoimages
 

Występowanie endometriozy powierzchniowej szyjki macicy związane jest z zabiegami wykonywanymi na szyjce macicy. Może pojawić się po konizacjach, skrobaniu kanału szyjki macicy oraz porodach i poronieniach. Schorzenie może nie dawać żadnych objawów jednak, jeśli występują są one bardzo dokuczliwe. Ból i plamienia mogą zaburzać reakcje seksualne.

Zakażenie wirusowe szyjki macicy przenoszone jest drogą płciową. Najczęściej przyczyną jest wirus HPV. Kłykciny mogą być umiejscowione na sromie, w okolicy odbytu, w pochwie i na szyjce macicy. Powstają częściej podczas okresów obniżonej odporności oraz podczas miejscowych infekcji. Bardziej narażone są kobiety w ciąży i połogu. Zdarza się, że bardzo małe zmiany znikają samoistnie. Kłykciny szyjkowe wymagają odpowiedniej terapii, zazwyczaj jest to waporyzacja laserowa.

Reklama
(5)
Komentarze