Zaloguj
Reklama

Zobacz co wpływa na płodność zanim pomyślisz o dziecku

Autorzy: Monika Toczek - dietetyk
Test owulacyjny
Fot. medforum
Test owulacyjny
(0)

Nie tylko czynniki żywieniowe są istotnym elementem wpływającym na płodność. Wiek, nikotynizm, aktywność fizyczna, bilans energetyczny i stan odżywienia organizmu również mogą wpływać na płodność. Powszechnie wiadomo, że wraz z wiekiem płodność kobiety zmniejsza się, owulacje stają się rzadsze, dodatkowo wraz z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju wad rozwojowych u płodu.

Reklama

Palenie tytoniu a płodność

Palenie tytoniu nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych chorób niezakaźnych - chorób układu krążenia, nowotworów, zaburza również prawidłowy rozwój żeńskiego układu rozrodczego. Wpływa na jakość komórek jajowych, przyśpiesza proces degeneracji jajników oraz szybsze wystąpienie menopauzy.

Czy aktywność fizyczna wpływa na płodność?

Brak zalecanej aktywności fizycznej może obniżyć płodność, przyczynia się do rozwoju nadwagi i otyłości.

Jednak zbyt intensywny wysiłek, szczególne powiązany z niewystarczającą podażą energii w diecie również może niekorzystnie wpłynąć na płodność. W zawiązku z tym kobiety intensywnie uprawiające sport w okresie prokreacyjnym powinny kontrolować bilans energetyczny.

Jak stan odżywienia organizmu kobiety wpływa na płodność?

Stan odżywienia i bilans energetyczny są kolejnymi czynnikami wpływającymi na płodność. Niedostateczna podaż energii prowadzi do rozwoju niedowagi i niedożywienia, czego konsekwencją jest niedobór tkanki tłuszczowej i zaburzenia owulacji.

Tkanka tłuszczowa jest niezbędna w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Zapewnia przekształcenie androgenów do estrogenów, produkcję adiponektyny, stymulację odpowiedniego wydzielania gonadoliberyny i lutropiny.

fot. panthermedia

Również nadwaga i otyłość wpływają na płodność. Wzrost odsetka populacji kobiet z nadmierną masą ciała koreluje z zespołem policystycznych jajników, insulinoopornością oraz zaburzeniami owulacji.

U kobiet będących w ciąży nadwaga i otyłość wiąże się z powikłaniami, jakimi jest rozwój chorób niezakaźnych.

Prawidłowy styl życia zapewniający prawidłowo zbilansowaną dietę, dostateczną ilość aktywności fizycznej, unikanie nadwagi i otyłości oraz nałogów jest konieczny dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym. Zapewnia właściwe przygotowanie ustroju kobiety do ciąży.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wielgoś M.: Biblioteka ginekologa praktyka. Żywienie kobiet w ciąży. Wydawnictwo VIA MEDICA, Gdańsk 2013.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze