Zaloguj
Reklama

Aborcja - temat wciąż bardzo kontrowersyjny!

Depresja u kobiety
Fot. medforum
Depresja u kobiety
(3)
Reklama

Zabieg aborcji dla większości kobiet ma bardzo negatywne skutki. Mowa tutaj o skutkach psychicznych oraz tych natury fizycznej. Badania naukowe oraz informacje uzyskane od kobiet, które przeprowadziły aborcje pokazują, że dotyka je częściej depresja oraz stany lękowe. Cały czas trwają rozmowy na temat czy bardziej niebezpieczne są dla kobiety skutki aborcji czy niechęć do dziecka, które ma się narodzić. Jest to temat bardzo trudny nie tylko dla kobiet, które staja przed podjęciem takiej decyzji ale także dla lekarzy- psychologów, psychiatrów czy ginekologów.

Po zabiegu aborcji kobieta powinna o siebie szczególnie zadbać. Przez około trzy tygodnie po zabiegu konieczny jest odpoczynek, unikanie wysiłku fizycznego, psychicznego oraz kontaktów seksualnych. W niektórych przypadkach konieczne jest zażywanie zaleconych przez lekarza leków w tym np. antybiotyków. Stanowią one ochronę przed możliwością „załapania” infekcji, która może być niebezpieczna dla zdrowia kobiety. W przypadku pojawienia się krwawienia, bólu w podbrzuszu itp. należy natychmiast zgłosić się do ginekologa.

Aborcja - Objawy i przebieg

Co powinniśmy wiedzieć o aborcji  

Aborcja cały czas jest tematem bardzo kontrowersyjnym. Stworzyły się dwa obozy, gdzie jeden jest całkowicie przeciwny usunięciom ciąży, drugi zakłada natomiast, że kobiety powinny same decydować o tym czy chcą urodzić dziecko.   Usunięcie ciąży to poważny zabieg, który powinien być wykonywany w szpitalu, po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą- ginekologiem. Zaraz po zabiegu do około 3ch tygodni kobieta powinna w sposób szczególny o siebie  dbać (odpoczynek, dieta, unikanie stresu, wysiłku, seksu). Po około 6ciu tygodniach od zabiegu wraca normalne krwawienie miesięczne. Jeśli zdarzy się tak, że nie pojawią się należy zgłosić się do lekarza.

Po zabiegu aborcji kobieta może odczuwać: ból brzucha, osłabienie, mdłości, mieć biegunkę, krwawienie czy bolesne skurcze brzucha. Jeśli występowałoby bardzo obfite krwawienie należ głosić się do ginekologa. W niektórych przypadkach jest to objaw powikłania, które spotykane jest po zabiegu usunięcia ciąży. Innymi powikłaniami są m.in.: śmierć matki, sepsa, przebicie macicy, uszkodzenie różnych organów oraz uszkodzenie endometrium.          

Aborcja - Leczenie

Nie wolno podejmować prób aborcji w domu, bez konsultacji lekarza. Domowe sposoby aborcji nie działają.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze