Zaloguj
Reklama

Badanie cytologiczne

Autorzy: lek. med. Patrycja Nowak
Badanie kobiet w warunkach szpitalnych
Fot. medforum
Badanie kobiet w warunkach szpitalnych
(2)
Badanie cytologiczne
Reklama

Cytologia to metoda diagnostyczna stosowana w celu wykrywania zmian przednowotworowych oraz raka szyjki macicy.

Badanie polega na pobraniu materiału, pod postacią złuszczonego nabłonka szyjki macicy po wprowadzeniu wziernika  do pochwy. Następnie pobrany materiał przesyłany jest do analizy. Badanie jest bezbolesne.

Rozmaz powinien być pobrany przed badaniem ginekologicznym i przed badaniem USG z użyciem sondy dopochwowej. Pacjentka powinna wstrzymać się od współżycia na 2-3 dni przed badaniem. Nie powinna też zakładać do pochwy leków  w postaci globulek. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do pobrania materiału. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego szyjki macicy, czego objawem mogą być upławy, należy najpierw wyleczyć infekcję, a następnie wykonać badanie. Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i  najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego - najlepiej w pierwszej połowie cyklu.

Kolejnym etapem jest ocena pobranego materiału, istnieje kilka klasyfikacji zmian dotyczących nabłonka szyjki macicy. Najczęściej stosowany jest obecnie system Bethesda, rzadziej skala Papanicolau.

Badanie cytologiczne - Objawy i przebieg

Jak często wykonuje się badanie?

Jeżeli rozmaz jest prawidłowy, wówczas wystarczy wykonać badanie raz na 3 lata.

W przypadku, gdy rozpoznano zmiany zapalne, regeneracyjne, odczynowe oraz zmiany odpowiadające dysplazji małego stopnia, zaleca się badanie kontrolne za sześć miesięcy, a w przypadku gdy te wyniki się powtórzą należy wykonać badanie histopatologiczne.

W przypadku gdy rozmaz przedstawia dysplazję średniego i dużego stopnia należy natychmiast wykonać badanie histopatologiczne.

Kiedy zgłosić się na pierwsze badanie?

Jest to temat dyskusyjny. U kobiet niewspółżyjących najczęściej podaje się 18 lub 20 rok życia. Z kolei niezależnie od wieku, rozmaz powinien być pobrany po podjęciu aktywności seksualnej.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Położnictwo i ginekologia pod red. Grzegorza Bręborowicza, PZWL, 2008


Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze