Zaloguj
Reklama

HIV - gdzie szukać pomocy

Autorzy: Awa Fijołek
Przyjaźń między kobietami
Fot. medforum
Przyjaźń między kobietami
(2)
Reklama

Z HIV można żyć przez wiele lat, nie mniej jednak informacja o zarażeniu może być jedną z najtrudniejszych w życiu pacjenta. Istnieje wiele wyspecjalizowanych placówek w Polsce, które mogą udzielić wsparcia oraz pomóc nauczyć się żyć ze świadomością choroby.

Objawy i przebieg HIV

Swoje pierwsze kroki można skierować do rządowego, Krajowego Centrum ds. AIDS.

Centrum prowadzi ogólnopolski telefon zaufania, działający przez dwanaście godzin dziennie z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Jedną z najstarszych organizacji w kraju pomagających osobom zarażonym wirusem HIV jest założony przez Marka Kotańskiego MONAR. Organizacja prowadzi instytucje odwykowe, udziela porad, a także może pomóc podjąć decyzje i dalsze działania.

Inną prężnie działającą organizacją jest fundacja Pozytywni w Tęczy, prowadząca działalność edukacyjną, prowadząca regularne dyżury oraz udzielająca doraźne pomocy.

Równie pomocna może okazać się Ogólnopolska Sieć Osób Żyjących z HIV/AIDS, również prowadząca otwartą, szeroką działalność oświatową i pomocową poprzez organizację konsultacji, spotkań grupowych, warsztatów i telefonu zaufania.

Większość tych organizacji ma swoją siedzibę główną w Warszawie, jednak można się z nimi kontaktować telefonicznie lub poprzez e-mail, a pracownicy na pewno udzielą pomocy i prawdopodobnie skierują do oddziału lub placówki znajdującej się najbliżej pacjenta.

Stowarzyszenia te łączy jeden cel, a jest nim pomoc psychiczna i społeczna osobom zarażonym, a także kształtowanie zachowań społecznych z jednej strony zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa, a z drugiej – świadomości jak żyć z zarażeniem. Na stronach tych organizacji można także znaleźć informację o tym, gdzie wykonać testy na obecność wirusa (istnieje możliwość bezpłatnego badania).

Leczenie HIV

Nie ma możliwości leczenie w domowych warunkach wirusa HIV

Piśmiennictwo
Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze