Zaloguj
Reklama

Kontrolne badanie ginekologiczne po porodzie

Autorzy: Redakcja serwisu
Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(4)
Badanie ginekologiczne po porodzie
Reklama

Kontrolne badanie ginekologiczne u lekarza prowadzącego, na które należy bezwzględnie zgłosić się po zakończeniu okresu połogu.

Badanie ginekologiczne po porodzie - Objawy i przebieg

Optymalny czas w jakim należy zgłosić się na wizytę kontrolną do swojego ginekologa wynosi około 6-8 tygodni po porodzie. Na wizytę należy się zgłosić bez względu na przebieg porodu, czy też sposób jego zakończenia (poród naturalny, zabiegowy, cięcie cesarskie).

Ocena prawidłowości obkurczenia się mięśnia macicy, stanu szyjki macicy jak również stanu gojenia się krocza po jego nacięciu lub rany brzucha po cięciu cesarskim, jest w tym okresie bardzo istotne.

Nawet w przypadku, gdy kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości czy też uważa, iż zmiany ciążowe w pełni się cofnęły i jest ona w wyśmienitej formie, nie można rezygnować z wizyty kontrolnej. Konieczne jest badanie lekarskie oceniające stan nie tylko narządu rodnego po porodzie, ale również piersi.

Szczególnie po porodach, które ukończyły się zabiegowo (kleszcze, próżniociąg) lub poprzez cięcie cesarskie w związku z czym doszło do znacznie większej utraty krwi aniżeli podczas porodu fizjologicznego lekarz może zalecić kontrolne badanie morfologii krwi. Podczas takiej wizyty konieczne jest także podjęcie decyzji co do sposobu antykoncepcji w najbliższych miesiącach po porodzie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli wcześniej pojawią się jakieś niepokojące objawy jak np. silne bóle dołem brzucha, gorączka, silne krwawienie z dróg rodnych i inne należy zgłosić się do lekarza natychmiast. Mogą to bowiem być sygnały późnych powikłań, które powinny być w porę wykryte i podjęte odpowiednie postępowanie lecznicze.

Badanie ginekologiczne po porodzie - Leczenie

Pierwsze badanie po porodzie nie jest bolesne i nie należy się go obawiać i unikać. Pomimo tego, że kobieta czuje się pozornie dobrze w organizmie mogą toczyć się zmiany, które mogą zostać zauważone wyłącznie przez lekarza (np. nadżerka szyjki macicy, uszkodzenia poporodowe szyjki i krocza, nieprawidłowe zmiany w piersiach).

W takich sytuacjach istotna jest kontrola lekarska i nie należy jej odwlekać ani nie rezygnować z wizyty.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze