Zaloguj
Reklama

Krwawienie międzymiesiączkowe - czy należy się go obawiać?

Bóle towarzyszące menstruacji
Fot. Shutterstock
Bóle towarzyszące menstruacji
(4)
Reklama

Plamienia bądź krwawienia pojawiające się podczas cyklu miesiączkowego, które nie są związane z krwawieniem miesiączkowym.

Krwawienie międzymiesiączkowe - Objawy i przebieg

Najczęściej krwawienia międzymiesiączkowe związane są z zaburzeniami hormonalnymi organizmu. Bardzo często zdarzają się one w pierwszych miesiącach przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Jest to wynikiem procesu adaptacyjnego organizmu.

Zazwyczaj po kilku miesiącach zaburzenie to mija samoistnie. Jeżeli tak się nie stanie, a plamienia bądź krwawienia utrzymują się nadal, może to wskazywać na zbyt małą dawkę hormonów znajdującą się w danym preparacie.

Można je uznać za działanie uboczne przyjmowania tych leków. Pojawiają się one czasem po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej jako reakcja organizmu na ciało obce i mogą się utrzymywać nawet przez kilka cykli miesiączkowych.

Mogą one również wskazywać na występowanie jakiejś choroby, pojawiają się przy:

  • zakażeniach dróg moczowo-płciowych,
  • mięśniakach macicy,
  • nadżerce,
  • nowotworach,
  • innych.

Nieznaczne plamienia pojawiające się cyklicznie, czyli w określonej fazie cyklu, najczęściej jego połowie, mogą być wynikiem owulacji. Podczas pęknięcia pęcherzyka jajnikowego, z którego uwalniana jest komórka jajowa, może dojść do nieznacznego plamienia. Jest to tzw. krwawienie okołoowulacyjne.

Równie często nieregularne krwawienia oraz krwawienia międzymiesiączkowe zdarzają się w okresie okołomenopauzalnym na skutek znacznego obniżania się poziomu estrogenów.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Każde nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych wymaga konsultacji lekarskiej, nawet gdy jest ono tylko nieznaczne. Może bowiem wskazywać na stan chorobowy w narządzie rodnym. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub po założeniu wkładki krwawienie, gdy utrzymuje się ono powyżej kilku cykli, staje się bardziej obfite i dołączają się jeszcze inne objawy, takie jak np. wymioty, gorączka, bóle głowy konsultacja lekarska jest niezbędna.

Konieczna może być zmiana preparatu hormonalnego lub usunięcie wkładki. W przypadku krwawień okołoowulacyjnych lekarz może zalecić leczenie hormonalne, natomiast gdy podejrzewa proces chorobowy – dalszą diagnostykę.

Krwawienie międzymiesiączkowe - Leczenie

Należy bacznie obserwować, w jakich okolicznościach dochodzi do krwawienia i jakie objawy mu towarzyszą. Stanowi to cenną wskazówkę dla lekarza, pomocną przy diagnozowaniu przyczyn dolegliwości.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze