Zaloguj
Reklama

Krzywa cukrowa - co to za badanie?

Autorzy: Sylwia Płusa
Praca w laboratorium
Fot. ojoimages
Praca w laboratorium
(3)
Krzywa cukrowa
Reklama

Krzywa cukrowa jest jednym z badań, jakie są zlecane pacjentom w celu zdiagnozowania cukrzycy. Ujemny wynik badania wyklucza rozpoznanie tej jednostki chorobowej. Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie się do badania.

Krzywa cukrowa - Objawy i przebieg

Diagnoza cukrzycy

Aby rozpoznać cukrzycę lub nieprawidłową tolerancję glukozy niezbędne bywa wykonanie dodatkowych badań, które mogą wyjaśnić, czy dostarczona glukoza jest właściwie metabolizowana przez organizm pacjenta. Do tego celu używa się przede wszystkim oznaczenia poziomu glukozy we krwi pacjenta na czczo, a także testu doustnego obciążenia glukozą, tak zwanej krzywej cukrowej.

Badanie takie zlecane jest zwykle osobom z grup ryzyka rozwoju cukrzycy oraz rutynowo pacjentkom ciężarnym między 24 a 28 tygodniem ciąży. Aby wykonać badanie pacjent zgłasza się do wyznaczonego miejsca na czczo. Oznacza to co najmniej ośmiogodzinną przerwę w przyjmowaniu pokarmów. Nie jest zabronione wypicie czystej, niegazowanej wody przed badaniem.

Glukoza podawana jest w postaci roztworu 75 g (50 g w przypadku ciężarnych) w 300 ml wody. Taką odważoną ilość glukozy można zakupić w aptece i przynieść do przychodni, w której wykonywane jest badanie. Przyrządzony roztwór należy wypić w ciągu pięciu minut. Pielęgniarka wykona dwa pobrania krwi - na czczo i 2h po wypiciu roztworu. W przerwie pomiędzy pobraniem należy pozostać w przychodni i unikać wysiłku fizycznego.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Wybrane problemy diabetologii klinicznej, red nauk. Władysław Grzeszczak, 2010, str. 23


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze