Zaloguj
Reklama

Niepokalanek pospolity - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr farm. Joanna Naczyńska
Ból pleców
Fot. Pantherstock
Ból pleców
(5)
Reklama

Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest towarzyszem niemal każdej kobiety. Bolesne obrzmienie sutków,drażliwość i nerwowość może zacznie uprzykrzyć czas tuż przed nadejściem miesiączki. Jeśli dochodzi do tego niepokój, zmiany nastroju i obrzęki, czas ten staje się wyjątkowo trudny dla samej kobiety oraz osób z jej otoczenia.

Objawy i przebieg niepokalanka pospolitego

Czy natura przygotowała remedium?

Vitex agnus castus pod tą nazwą kryje się roślina o cennych właściwościach. To niepokalanek pospolity, zwany niepokalankiem czystym lub pieprzem mnichów.
Liście i owoce tej rośliny bogate są w olejek lotny o dużej zawartości diterpenów. Wykorzystuje się je w leczeniu stanów napięcia przedmiesiączkowego i zaburzeń miesiączkowania. Wyciągi z niepokalanka hamują uwalnianie prolaktyny, dzięki tamu dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego są słabsze, a cykle miesiączkowe stają się bardziej regularne.

Niepokalanek, a doustne leki hormonalne

Łączenie terapii lekami hormonalnymi, w tym zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych, z preparatami zawierającymi niepokalanka może nasilić jego działanie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć niepokalanka pospolitego

U osób wrażliwych mogą wystąpić przejściowe bóle głowy, swędzenie i zaczerwienienie skóry, a zbyt duże dawki preparatów niepokalanka mogą powodować uczucie mrowienia skóry.  Jeśli te dolegliwości są  nasilone lub stan zdrowia nie uległ poprawie po kuracji niepokalankiem pospolitym – koniecznie zgłoś się do specjalisty.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

„Leki współczesnej terapii” J.K.Podlewski, A.Chwalibogowska-Podlewska, wydanie XIX, 2009r., str.1043

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze