Zaloguj
Reklama

Praca w czasie ciąży

Autorzy: Redakcja serwisu
Kobieta w ciąży w pracy
Fot. ojoimages
Kobieta w ciąży w pracy
(5)
Reklama

Aktywność zawodowa w czasie trwania ciąży.

Praca w czasie ciąży - Objawy i przebieg

Podczas ciąży nie należy unikać aktywności zawodowej. Jednak nie każda praca może być wykonywana przez kobiety ciężarne. W czasie ciąży kobieta nie powinna wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, podczas której konieczne jest np. podnoszenie ciężkich rzeczy i inn.

Kobietom ciężarnym nie wolno pracować w godzinach nocnych, jak również w miejscach narażonych na promieniowanie (np. radiolodzy) czy też środki chemiczne (np. laborantki). Powinny one również unikać pracy, w czasie której nie ma możliwości częstej zmiany pozycji, występuje promieniowanie elektromagnetyczne czy też duży hałas.

Dzienny czas pracy nie powinien przekraczać 8 godzin. W przypadku działania powyżej przedstawionych czynników zwiększa się ryzyko porodu przedwczesnego, jak również niekorzystnego ich wpływu na prawidłowy rozwój płodu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Podczas wizyty należy poinformować lekarza, w jakich warunkach i na jakim stanowisku wykonuje się swoją pracę zawodową. Lekarz po przeanalizowaniu wszystkich pozytywnych i negatywnych aspektów wykonywanej pracy zawodowej określi czy jest ona bezpieczna i czy nie ma przeciwwskazań do jej dalszej kontynuacji. Jeżeli lekarz uzna, iż wykonywana praca w jakikolwiek sposób zagraża ciąży wystawi zaświadczenie, które przedłożone w zakładzie pracy zobowiązuje pracodawcę do zmiany stanowiska pracy lub zakresu wykonywanych obowiązków.

Praca w czasie ciąży - Leczenie

Jeżeli z pewnych względów kobieta nie chce zrezygnować z pracy zawodowej powinna zadbać o to, by była ona jak najbardziej „bezpieczna” dla jej stanu. Powinna unikać pomieszczeń zadymionych dymem tytoniowym jak również miejsc, w których mogłaby być narażona na jakieś czynniki szkodliwe.

Warto również, aby kobiety ciężarne zapoznały się z przepisami prawa pracy dotyczącymi praw kobiet ciężarnych.

Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze