Zaloguj
Reklama

Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynki

Przyjaciółki na wakacjach
Fot. ojoimages
Przyjaciółki na wakacjach
(4)
Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynki
Reklama

Przedwczesnym dojrzewaniem płciowym u dziewczynki nazywa się stan, w którym cechy dojrzewania płciowego pojawiają się przed ukończeniem 8 roku życia.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynki - Objawy i przebieg

Objawami dojrzewania płciowego u dziewczynki są: powiększenie piersi, pojawienie się owłosienia łonowego, pachowego, przyspieszenie tempa wzrastania oraz pojawienie się miesiączek . Objawy te mogą występować łącznie, lub każdy z nich może pojawić się w sposób izolowany (np. tylko powiększenie piersi bez rozwoju owłosienia lub odwrotnie). Najczęściej spotykamy się właśnie z takim izolowanym, łagodnym typem przedwczesnego dojrzewania, które uważa się za wariant prawidłowego rozwoju dziecka, gdyż nie stwierdza się w nim żadnych zaburzeń hormonalnych, a dalszy rozwój, wzrost i dojrzewanie płciowe nie są zaburzone.

Powiększenie gruczołów piersiowych często obserwowane jest już u niemowląt płci żeńskiej. Zwykle znika samoistnie po pewnym czasie, czasem utrzymuje się aż do okresu dojrzewania, które występuje o czasie. Wiek kostny nie jest przyspieszony. Z izolowanym pojawieniem się owłosienia łonowego zwykle mamy do czynienia około 5-7 roku życia u dziewczynek wysokich, często z tendencją do nadwagi, Wiek kostny może być nieznacznie przyspieszony. Gruczoły piersiowe nie powiększają się i dalszy przebieg dojrzewania przebiega prawidłowo.

Rzadko u dziewczynki może wystąpić przedwczesne pojawienie się krwawień miesięcznych (bez rozwoju piersi i owłosienia), które zanikają, a powtórne pojawienie się miesiączek ma miejsce w typowym dla pojawienia się pierwszej miesiączki wieku (10-16 lat, przeciętnie około 13 roku życia). W przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego spowodowanego zaburzeniami czynności przysadki mózgowej lub podwyższeniem stężenia hormonów płciowych ostateczny wzrost dziecka może być niski, ponieważ hormony te powodują przyspieszenie dojrzewania kośćca.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynki - Kiedy udać się do lekarza

Ostatecznie zróżnicowanie przyczyny przedwczesnego dojrzewania u dziecka należy do endokrynologa. W każdym przypadku przedwczesnego dojrzewania płciowego niezbędne jest wykluczenie chorób przysadki mózgowej, jajników, nadnerczy oraz zaburzeń czynności tarczycy poprzez wykonanie badań hormonalnych.

Szczególnie niepokojące jest wystąpienie kilku objawów przedwczesnego dojrzewania i znaczące przyspieszenie wzrastania. Warto przed konsultacją endokrynologiczną wykonać zdjęcie rtg lewego nadgarstka, które umożliwi ocenę wieku kostnego dziecka.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe u dziewczynki - Leczenie

Leczenia domowego nie ma. W przypadku izolowanego powiększenia gruczołów piersiowych po konsultacji endokrynologicznej zaleca się dietę z eliminacją mięsa drobiowego. W uzasadnionych przypadkach stosuje się leczenie hormonalne prowadzone przez endokrynologa.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Korman E.: Podstawy endokrynologii wieku rozwojowego. PZWL Warszawa 1999.

Ziora K., Śliwa F.: Przedwczesne pokwitanie (pubertas praecox). [W:] Pediatria t.III (red. Norska-Borówka I.). Śląska Akademia Medyczna, Katowice 1996.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze