Zaloguj
Reklama

Przedwczesne dojrzewanie płciowe

Autorzy: Redakcja serwisu
Czytanie książek
Fot. ojoimages
Czytanie książek
(5)
Reklama

Pojawienie się cech dojrzewania płciowego u dziewcząt poniżej 8 roku życia.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe - Objawy i przebieg

Za przedwczesne dojrzewanie płciowe uważa się pojawienie takich cech jak przyrost wzrostu i masy ciała, przy równoczesnym rozwoju sutków, narządu płciowego oraz pojawieniem się owłosienia łonowego oraz pachowego u dziewczynek poniżej ósmego roku życia. Najczęściej równocześnie pojawia się krwawienie miesiączkowe, choć jest ono zazwyczaj krótkotrwałe i o niewielkim nasileniu. Dziewczynki te z reguły są znacznie wyższe i bardziej rozwinięte od swoich rówieśniczek.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe wywołane może być zbyt szybkim uruchomieniem aktywności hormonalnej oraz rozrodczej, co może mieć podłoże genetyczne jak również może być wynikiem istnienia guzów mózgu, zmianami w jajnikach lub też organicznymi chorobami układu nerwowego.

U dziewcząt tych istnieje już zdolność do zajścia w ciążę, gdyż wytwarzane hormony pobudzają jajniki do jajeczkowania. Bardzo często u tych dziewcząt występuje nadprodukcja estrogenów, co może doprowadzić do zaburzeń wzrostu kości w późniejszym okresie rozwojowym. Istnieją również hipotezy, iż przedwczesne dojrzewanie płciowe dziewczynek może być wywołane negatywnym działaniem na organizm wielu substancji chemicznych znajdujących się w wodzie, glebie, powietrzu czy pożywieniu zanieczyszczających organizm powodując zaburzenia prawidłowego jego funkcjonowania. Nie zostały one jednak w pełni udowodnione.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli rodzice zauważą u swojej córki objawy dojrzewania płciowego przed 8 rokiem życia nie należy wpadać w panikę, ale również nie należy tego lekceważyć i zwlekać z wizytą u lekarza. Mogą być to symptomy poważnych chorób, które w porę rozpoznane dają lepsze wyniki leczenia. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów konieczne jest zarówno badanie lekarza pediatry, jak również ginekologa oraz endokrynologa.

Najczęściej wykonywanymi badaniami są badania krwi na poziom hormonów, USG narządów miednicy małej, badanie tomograficzne mózgu i inne. Badania te umożliwiają szybkie wykrycie przyczyny pojawienia się przedwczesnego dojrzewania i pozwolą na wprowadzenie ewentualnego leczenia.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe - Leczenie

Przedwczesne dojrzewanie płciowe najczęściej nie idzie w parze z dojrzewaniem psychicznym i umysłowym. Dziewczynki te wymagają więc szczególnej uwagi rodziców oraz odpowiedniego przygotowania do dorosłego życia. Aby nie przeoczyć jakichkolwiek symptomów przedwczesnego dojrzewania należy przestrzegać badań bilansowych, w trakcie których lekarz sprawdzi prawidłowość rozwoju córki.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze