Zaloguj
Reklama

Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych - jak postępować?

Wizyta u ginekologa
Fot. ojoimages
Wizyta u ginekologa
(4)
Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych
Reklama

Przerwanie ciągłości błon płodowych i odpłynięcie płynu owodniowego przed terminem porodu.

Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych - Objawy i przebieg

Przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego stanowi zagrożenie dla płodu. Najczęściej prowadzi do wystąpienia porodu przedwczesnego. Sączenie lub wyciek płynu owodniowego są dowodem na to, że została przerwana ciągłość błon płodowych. Bardzo istotne jest różnicowanie odpłynięcia wód z nietrzymaniem moczu. Ucisk ciężarnej macicy na pęcherz moczowy może powodować wyciekanie niewielkiej ilości moczu często mylone z sączeniem wód. Jeżeli płyn odpływa w pozycji leżącej może to sugerować, że są to wody płodowe a nie mocz.

Czasami może dojść do tzw. wysokiego pęknięcia pęcherza wówczas nie dochodzi do nagłego odpłynięcia wód a jedynie do ich sączenia. Odchodzenie płynu owodniowego może stwierdzić lekarz podczas badania ginekologicznego. Po rozpoznaniu wycieku wód płodowych przeprowadza się szereg badań diagnostycznych tj. ocena ilości płynu w badaniu USG czy też test krystalizacji, mających na celu określenie dalszego postępowania. Jest ono uzależnione od wielu czynników m in. od wieku ciążowego, czasu od odpłynięcia wód, stanu ogólnego płodu i ciężarnej oraz wielu innych równie istotnych dla podjęcia odpowiedniej decyzji.

Najbardziej korzystne jest odpłynięcie wód płodowych tuż przed rozpoczęciem akcji porodowej w terminie porodu. Zbyt długi okres od odpłynięcia wód może spowodować zakażenie wewnątrzmaciczne, którego najczęstszymi objawami są: gorączka, tachykardia, podwyższona liczba leukocytów we krwi. Przedwczesne odpłynięcie wód może również powodować wcześniactwo, niedotlenienie płodu, powikłania okołoporodowe, wypadnięcie pępowiny lub części drobnych. Do tego powikłania może dojść w wyniku stanów zapalnych kanału rodnego, licznych ciąż, niedoboru kwasu askorbinowego, wad płodu i macicy oraz wielu innych przyczyn.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku, gdy istnieje nawet najmniejsze podejrzenie, że wyciekający z pochwy płyn może być wodami płodowymi należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań stwierdzi on czy wyciekający płyn jest rzeczywiście płynem owodniowym. Niezmiernie istotny jest czas jaki upłynął od momentu pojawienia się wycieku.

Postęp medycyny pozwala na to, by dalsze postępowanie lecznicze było jak najkorzystniejsze dla płodu. W przypadku odpłynięcia wód niezbędna jest bezwzględna hospitalizacja w celu ścisłej obserwacji.

Przedwczesne odpłynięcie wód płodowych - Leczenie

W przypadku odpłynięcia wód nie ma żadnej innej możliwości jak zgłoszenie się do lekarza i hospitalizacja. Po stwierdzeniu wycieku z pochwy watro złożyć wkładkę by móc określić ilość, zabarwienie oraz zapach wydzieliny. Warto również położyć się i zaobserwować czy w tej pozycji płyn również wypływa. Stanowi to istotną wskazówkę dla lekarza.

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tego powikłania warto pamiętać o higienicznym trybie życia, ograniczaniu wysiłku fizycznego, odpowiedniej diecie bogatej w witaminy i mikroelementy, leczeniu stanów zapalnych kanału rodnego oraz systematycznych kontrolach lekarskich.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze