Przerost endometrium - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Endometrium, to błona śluzowa macicy, która przez niektórych nazywana jest „wyścieliskiem”. Jest ona charakterystyczna dla ssaków. Cechuje ją bardzo duża wrażliwość na działanie różnego rodzaju hormonów- głównie steroidowych. To właśnie prowadzi do zmiany powierzchni endometrium w przebiegu cyklu miesięcznego kobiety.
Objawy i przebieg przerostu endometrium
Przerost endometrium
Jest dość powszechnie występującym schorzeniem, które pojawić się może nie tylko u kobiet, które miesiączkują ale także u tych, które przeszły menopauzę.
Za zmiany grubości oraz powierzchni endometrium odpowiedzialne są zmiany stężenia:
- estrogenu, gdzie podczas dojrzewania pęcherzyka Graffa dochodzi do silnego rozrostu endometrium,
- progesteronu, który w znaczący sposób hamuje rozrost endometrium a konsekwencja tego jest także jego złuszczanie.
Każda kobieta, która zauważy u siebie nieprawidłowe krwawienie, zbyt obfitą bądź skąpą miesiączkę, będzie odczuwała ból w podbrzuszu czy w okolicy jajników powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa. Warto pamiętać także o regularnych badaniach. Przerost endometrium w większości przypadków wymaga leczenia.
Badania naukowe
Badania naukowe pokazują, że przerost endometrium występuje bardzo często u kobiet po menopauzie a także po 55-60 roku życia. Spotykany jest także coraz częściej u kobiet młodych - miesiączkujących. Bezpośrednią jego przyczyną jest brak równowagi hormonalnej. Nienaturalne zgrubienia ścian nabłonka macicy po pewnym czasie zaczyna prowadzić do pojawiania się różnego rodzaju dolegliwości. Utrudniają one życie i normalne funkcjonowania a co ważne mogą prowadzić do poważnych powikłań. Objawem spotykanym u kobiet z przerostem endometrium jest najczęściej bardzo obfita miesiączka i bardzo często silne krwawienia pomiędzy ustalonymi cyklami.
U niektórych kobiet krwawienie pojawia się także po dłuższym okresie gdy nie miały już miesiączki. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć problemy z oddawaniem moczu, odczuwanie bólu podczas stosunku płciowego a także nietrzymanie moczu.
fot. pantherstock
Diagnoza
Do zdiagnozowania przerostu endometrium macicy lekarz zleca wykonanie następujących badań:
- USG narządu rodnego,
- oznaczenie poziomu hormonów,
- badanie ginekologiczne (histeroskopia).
W wielu przypadkach lekarz ginekolog, wykonuje biopsje endometrium, która polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek z błony śluzowej. Śluzówka macicy zmienia się wraz z wiekiem kobiety. Bardzo ważne jest to by pamiętać o regularnym wykonywaniu badań a także zgłaszać wszelkie nieprawidłowości lekarzowi.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- https://www.acog.org/-/media/For-Patients/faq147.pdf?dmc=1&ts=20160125T0855558082
- http://patient.info/doctor/endometrial-hyperplasia
- http://www.cancer.org/cancer/endometrialcancer/detailedguide/endometrial-uterine-cancer-risk-factors
- http://www.cancer.org/cancer/endometrialcancer/detailedguide/endometrial-uterine-cancer-risk-factors
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.