Zaloguj
Reklama

Przerost endometrium - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Higiena u kobiet w okresie menstruacji
Fot. medforum
Higiena u kobiet w okresie menstruacji
(4)
Reklama

Endometrium, to błona śluzowa macicy, która przez niektórych nazywana jest „wyścieliskiem”. Jest ona charakterystyczna dla ssaków. Cechuje ją bardzo duża wrażliwość na działanie różnego rodzaju hormonów- głównie steroidowych. To właśnie prowadzi do zmiany powierzchni endometrium w przebiegu cyklu miesięcznego kobiety.

Objawy i przebieg przerostu endometrium

Przerost endometrium

Jest dość powszechnie występującym schorzeniem, które pojawić się może nie tylko u kobiet, które miesiączkują ale także u tych, które przeszły menopauzę.

Za zmiany grubości oraz powierzchni endometrium odpowiedzialne są zmiany stężenia:

  • estrogenu, gdzie podczas dojrzewania pęcherzyka Graffa dochodzi do silnego rozrostu endometrium,
  • progesteronu, który w znaczący sposób hamuje rozrost endometrium a konsekwencja tego jest także jego złuszczanie.

Każda kobieta, która zauważy u siebie nieprawidłowe krwawienie, zbyt obfitą bądź skąpą miesiączkę, będzie odczuwała ból w podbrzuszu czy w okolicy jajników powinna natychmiast zgłosić się do ginekologa. Warto pamiętać także o regularnych badaniach. Przerost endometrium w większości przypadków wymaga leczenia.

Badania naukowe

Badania naukowe pokazują, że przerost endometrium występuje bardzo często u kobiet po menopauzie a także po 55-60 roku życia. Spotykany jest także coraz częściej u kobiet młodych - miesiączkujących. Bezpośrednią jego przyczyną jest brak równowagi hormonalnej. Nienaturalne zgrubienia ścian nabłonka macicy po pewnym czasie zaczyna prowadzić do pojawiania się różnego rodzaju dolegliwości. Utrudniają one życie i normalne funkcjonowania a co ważne mogą prowadzić do poważnych powikłań. Objawem spotykanym u kobiet z przerostem endometrium jest najczęściej bardzo obfita miesiączka i bardzo często silne krwawienia pomiędzy ustalonymi cyklami.

U niektórych kobiet krwawienie pojawia się także po dłuższym okresie gdy nie miały już miesiączki. Dodatkowo mogą mu towarzyszyć problemy z oddawaniem moczu, odczuwanie bólu podczas stosunku płciowego a także nietrzymanie moczu.

fot. pantherstock

Diagnoza

Do zdiagnozowania przerostu endometrium macicy lekarz zleca wykonanie następujących badań:

W wielu przypadkach lekarz ginekolog, wykonuje biopsje endometrium, która polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek z błony śluzowej. Śluzówka macicy zmienia się wraz z wiekiem kobiety. Bardzo ważne jest to by pamiętać o regularnym wykonywaniu badań a także zgłaszać wszelkie nieprawidłowości lekarzowi.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze