Zaloguj
Reklama

Rak sutka - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Diagnostyka raka piersi
Fot. panthermedia
Diagnostyka raka piersi
(4)
Reklama
Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Czasem obserwuje się rodzinne występowanie tej choroby. Zwłaszcza u młodych kobiet. Wyróżniamy stany przed rakowe oraz raki inwazyjne. Stan przedrakowy nie występuje w postaci guza i dlatego do rozpoznania pomocna jest mammografia lub kolorowy doppler.
 
Wśród raków inwazyjnych wyróżniamy raka przewodowego oraz zrazikowego i inne. Rak zrazikowy częściej występuje wieloogniskowo i częściej są zajęte oba gruczoły.

Objawy i przebieg raka sutka

W początkowym etapie choroby zmiany na skórze nie są widoczne. W badaniu palpacyjnym najczęściej w górnynym-zewnętrznym kwadrancie sutka tzn. w górnej-zewnętrznej części gruczołu piersiowego wyczuwa się guzek. Podejrzany o raka jest bardziej pojedynczy guz, gdyż mnogie mogą być wynikiem zwyrodnienia torbielowatego. Podejrzany jest guz twardy o nieregularnych obrysach, ściśle wtopiony w gruczoł, niebolesny.
 
Czasem krwisty wyciek z brodawki może być pierwszym objawem raka. Z czasem może pojawić się obraz „skórki pomarańczy” tzn. skóra w okolicy guza na skutek zamknięcia naczyń chłonnych zaczyna wyglądać jak skórka pomarańczy. Późno pojawia się obrzęk sutka, powiększenie, wciągnięcie brodawki lub skóry. Z czasem pojawia się zaczerwienienie, stwardnienie lub owrzodzenie skóry, powiększają się węzły chłonne pachowe i nadobojczykowe, bóle a czasem obrzęk ramienia. 

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka sutka

Należy regularnie badać piersi. Jeśli nie wiesz jak poproś lekarza o pomoc. W przypadku stwierdzenia jakiejkolwiek zmiany w piersiach należy natychmiast zasięgnąć opinii lekarskiej. Ponadto regularnie powinnaś uczęszczać na kontrole lekarskie – badanie palpacyjne, USG i ew. mammografia.

Leczenie raka sutka

Nie ma leczenia domowego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze