Zaloguj
Reklama

Ruch po porodzie

Jedzenie owoców
Fot. ojoimages
Jedzenie owoców
(5)
Reklama

Powrót do sprawności ruchowej sprzed ciąży.

Ruch po porodzie - Objawy i przebieg

Szybkie uruchomienie po porodzie korzystnie wpływa na cały organizm. Pozwala nie tylko na odzyskanie prawidłowej aktywności fizycznej, ale również na zachowanie równowagi psychicznej i odzyskanie dobrego samopoczucia. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż ciąża to nie choroba, a poród to nie operacja, oczywiście jeżeli przebiegał on w bez powikłań i w sposób naturalny (nie poprzez cięcie cesarskie). Aktywność  ruchowa po porodzie jest bardzo wskazana. Odpowiednia ilość ruchu pozwoli na szybsze cofanie się zmian związanych z okresem ciąży i połogu. Zmniejsza również ryzyko pojawienia się wielu powikłań poporodowych jak np. zakrzepowe zapalenie żył. Ruch zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów z prawidłowym wypróżnianiem, jak również usprawnia przemianę materii umożliwiając pozbycie się nadmiaru kilogramów zgromadzonych w czasie ciąży.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli w pierwszych dniach po porodzie pojawiają się poważne problemy z wykonywaniem podstawowych czynności a wstanie z łóżka wiąże się z ogromnym  wysiłkiem należy skontaktować się z lekarzem. Problemy te mogą być spowodowane np. niską morfologią krwi. Konieczne może być wówczas wykonanie badań laboratoryjnych krwi a w przypadku stwierdzenia niedoborów wprowadzenia odpowiedniego leczenia preparatami krwiotwórczymi.

Ruch po porodzie - Leczenie

Po powrocie do domu nie należy od razu podejmować się wszystkich prac domowych. Nie należy się zbyt forsować, gdyż bezpośrednio po porodzie organizm potrzebuje trochę czasu na odpoczynek i regenerację sił po tak „ciężkiej pracy” jaką jest poród. Sama opieka nad dzieckiem pochłania wiele czasu i energii, więc dodatkowe zajęcia mogą w pierwszych dniach po porodzie spowodować nadmierne zmęczenie. Warto w tych dniach skorzystać z pomocy najbliższych, którzy z pewnością chętnie pomogą. Jeżeli w czasie porodu konieczne było nacięcie krocza nie należy zbytnio forsować krocza ze względu na możliwość rozejścia się rany. W uzyskaniu nie tylko pełnej sprawności fizycznej ale również figury przydatne są odpowiednio przygotowane zestawy ćwiczeń przeznaczone dla kobiet po porodzie.

Piśmiennictwo

Bibliografia:Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze