Zaloguj
Reklama

Stwardnienie rozsiane i płodność - czy stwardnienie rozsiane wpływa na płodność?

Autorzy: lek. Ewa Nawotczyńska
Badanie USG w ciąży
Fot. Panthermedia
Badanie USG w ciąży
(5)
Stwardnienie rozsiane a płodność
Reklama

Stwardnienie rozsiane (SM, sclerosis multiplex) rozpoczyna się najczęściej między 20 a 40 rokiem życia. Przypada więc na okres, w którym kobiety podejmują decyzję dotyczącą macierzyństwa.

Stwardnienie rozsiane a płodność - Objawy i przebieg

Stwardnienie rozsiane nie wpływa na płodność. Nie zaobserwowano większej ilości poronień ani wad wrodzonych, a jedynie niższą masę urodzeniową dzieci matek z SM w porównaniu z dziećmi zdrowych matek. Podczas ciąży stan chorych poprawia się, objawy są łagodniejsze (w II i III trymestrze), a częstość rzutów zmniejsza się (zwłaszcza w III trymestrze, we wczesnym stadium ciąży nie zmienia się). Niestety w okresie pierwszych 3-6 miesięcy po porodzie częstość rzutów wzrasta. Ciąża prawdopodobnie nie wpływa na przebieg choroby (w perspektywie wieloletniej), choć istnieją doniesienia, że może działać korzystnie, opóźniając progresję postaci rzutowo-remisyjnej w przewlekle postępującą. Stwardnienie rozsiane nie jest przeciwwskazaniem do porodu siłami natury, ale upośledzenie sprawności ruchowej może utrudniać parcie, dlatego u chorych z dużą niesprawnością ruchową wykonuje się cesarskie cięcie. Kobiety chorujące na SM mają wyższe ryzyko depresji poporodowej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Kobiety planujące ciążę, które przyjmują leki modyfikujące przebieg choroby (np. interferon), powinny skonsultować się z lekarzem. Leki te należy odstawić 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o ciążę. Na okres ciąży i karmienia piersią przerywa się tego rodzaju terapię. W razie konieczności leczenia rzutu w okresie ciąży lub karmienia piersią można stosować standardową kurację metyloprednizolonem.

Stwardnienie rozsiane a płodność - Leczenie

Ciężarne z SM mają zwiększone ryzyko zakrzepicy – przyczynia się do tego ogólne upośledzenie sprawności ruchowej i niedowład kończyn dolnych. Z tego powodu zalecane jest noszenie pończoch uciskowych (w niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków zapobiegających zakrzepicy).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. „Choroby układu nerwowego u kobiet w ciąży” Michał Owecki, pod redakcją Grzegorza Bręborowicza i Wojciecha Kozubskiego, wydanie I, Via Medica, Gdańsk 2011
  2. „Stwardnienie rozsiane – poradnik” Jeffrey A Cohen, Alexander Rae-Grant, redakcja wydania polskiego Zdzisław Maciejek, wydanie I, ITEM Publishing, Warszawa 2012
  3. „Stwardnienie rozsiane”, redakcja naukowa Jacek Losy, Wydawnictwo Czelej Sp. z o.o., Lublin 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze