Zaloguj
Reklama

Zaburzenia miesiączkowania w okresie klimakterium - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kobieta w okularach
Fot. Shutterstock
Kobieta w okularach
(3)
Reklama

Nieregularne cykle miesiączkowe pojawiające się około 45-50 roku życia.

Objawy i przebieg zaburzeń miesiączkowania w okresie klimakterium

Na skutek zaburzeń wydzielania hormonalnego jajników, spowodowanego ich fizjologicznym procesem starzenia się, czasami dochodzi do zachwiania regularności cyklu miesiączkowego. W okresie poprzedzającym menopauzę miesiączki czasami zaczynają pojawiać się nieregularnie.

Bardzo często cykl miesiączkowy ulega skróceniu lub wydłużeniu. Zdarzają się przedłużające, obfite krwawienia miesiączkowe lub też miesiączki stają się bardziej skąpe. Cykle są często bezowulacyjne ze względu na zmniejszoną w tym okresie ilość pęcherzyków jajnikowych.

Około 50-55 roku życia miesiączki zanikają całkowicie a każde pojawiające się po tym okresie krwawienie z dróg rodnych stanowi patologię. Jeżeli w okresie tym po co najmniej 6-cio miesięcznej przerwie nie nastąpi kolejne krwawienie miesiączkowe wówczas można mówić o rozpoczętej menopauzie. Menopauza oznacza bowiem ostatnie krwawienie miesiączkowe.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zaburzenia miesiączkowania w okresie klimakterium

W przypadku pojawienia się nieregularnych krwawień miesiączkowych warto skontaktować się z lekarzem w celu skonsultowania się co do ustalenia przyczyny zaburzeń, jak również dalszego postępowania. Lekarz może zaproponować rozpoczęcie stosowania hormonalnej terapii zastępczej, pozwalającej uniknąć zaburzeń miesiączkowania jak również wielu innych przykrych dolegliwości towarzyszących klimakterium.

Leczenie zaburzeń miesiączkowania w okresie klimakterium

W zależności od przyczyny nieregularnych miesiączek w okresie klimakterium, w niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się preparaty ziołowe i leki homeopatyczne. Warto również, aby dietę wzbogacić produktami z soi. Jest ona bowiem bogatym źródłem estrogenów pochodzenia roślinnego tzw. fitoestrogenów. Występują one również w płatkach owsianych, jabłkach, gruszkach czy czerwonym winie. Podjęcie decyzji o przyjmowaniu jakichkolwiek leków homeopatycznych powinno być skonsultowane z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze