Zaloguj
Reklama

Zmiany w piersiach w czasie ciąży

Zaawansowana ciąża
Fot. ojoimages
Zaawansowana ciąża
(4)
Zmiany w piersiach w czasie ciąży
Reklama

Wszelkie przemiany, które następują w piersiach w czasie ciąży pod wpływem zmian stężeń hormonów.

Zmiany w piersiach w czasie ciąży - Objawy i przebieg

Na skutek działania hormonów ciążowych w piersiach kobiet ciężarnych zachodzą zmiany powodujące nieraz przykre dolegliwości. Najbardziej zauważalne i dokuczliwe są one szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Już od pierwszych dni po zatrzymaniu miesiączki piersi stają się bardziej napięte, twardsze, obrzmiałe a często nawet bolesne. Brodawki stają się bardzo tkliwe.

Podczas ciąży bardziej widoczne stają się sploty żyłek, brodawki uwypuklają się i stają się większe oraz ich zabarwienie staje się ciemniejsze. Od połowy ciąży z piersi może wyciekać niewielka ilość wydzieliny o zabarwieniu przeźroczystym bądź żółtawym.

Jest to tzw. siara, czyli pierwsze mleko. Na skutek intensywnego wzrostu gruczołów sutkowych mogą pojawić się rozstępy na skórze piersi, powstawaniu których towarzyszy czasami świąd. W obrębie brodawki sutkowej w czasie ciąży powiększają się i uwypuklają gruczoły łojowe tworząc wyraźnie różowe grudki.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów jak:

  • wyciek z piersi wydzieliny podbarwionej krwią,
  • wyczucie guzka w piersi,
  • nadmiernej bolesności i zaczerwienienia jednego z sutków
  • bądź innych, należy skontaktować się z lekarzem.

Szczególnie niepokojące są dolegliwości bólowe piersi wraz z podwyższoną temperaturą ciała. Może to świadczyć o zapaleniu sutka, co wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Większość zmian pojawiających się w piersiach w ciąży nie jest groźna i stanowi zmiany związane z działaniem hormonów.

Zmiany w piersiach w czasie ciąży - Leczenie

Już od pierwszych tygodni ciąży należy zabezpieczyć sobie odpowiednią bieliznę. Biustonosz powinien być odpowiednio dobrany do rozmiaru piersi, aby w żaden sposób ich nie uciskać.

Pozwoli to na zmniejszenie dolegliwości bólowych, odpowiednie ich podtrzymanie i zapobiegnie deformacji piersi. Nie powinien on zawierać fiszbin. Utrudniać one mogą prawidłowy przepływ krwi i limfy w gruczołach piersiowych oraz właściwe ich dotlenienie. Można również stosować bardzo delikatny masaż jak również hartowanie piersi pod prysznicem polegające na naprzemiennym polewaniu ich strumieniem ciepłej i zimnej wody.

Pozwoli to nie tylko na zmniejszenie dolegliwości w czasie ciąży, ale również wpłynie korzystnie na okres karmienia piersią. W przypadku wycieku z piersi siary należy przestrzegać szczególnej higieny piersi i nie dopuszczać do zasychania siary na brodawkach.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze