Zaloguj
Reklama

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

Czerwona wstążka, symbol walki z AIDS
Fot. shutterstock
Czerwona wstążka, symbol walki z AIDS
(0)

W dniu dzisiejszym obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Dzień ten ustanowiony został w 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Pomimo faktu, że wiedza na temat tej choroby jest coraz większa, to wciąż niesie za sobą duże zagrożenie, nie tylko w krajach trzeciego świata.

Reklama

Fakty na temat tej choroby są wstrząsające, na całym świecie od lat 80. zmarło na nią około 36 milionów ludzi! Choroba ta stanowi największe zagrożenie w Afryce, ale również jest coraz większym problemem w Europie, pomimo wielu kampanii na ten temat.

Symbolem tego dnia jest czerwona wstążka. Osoby solidaryzujące się z osobami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS noszą je tego dnia na ubraniu.

1 grudnia na całym świecie odbywają się konferencje, spotkania, akcje społeczne i wydarzenia kulturalne, podczas których mówi się o profilaktyce, o walce z AIDS i o pomocy chorym.

Największym problemem jest niska wykrywalność tej choroby, ze względu na zbyt małą liczbę osób, które poddają się testom na obecność wirusa HIV. Leki, ułatwiające chorym na AIDS codzienne funkcjonowanie, już istnieją. Choroba ta nie jest już wyrokiem. Pod warunkiem, że chory odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu. Dlatego wykonywanie testów jest kluczowe nie tylko w grupach podwyższonego ryzyka, ale w całej populacji.

W Polsce od roku 1985 zarejestrowano 17 773 przypadki zakażenia HIV. Jednak szacuje się, że w naszym kraju aż 50-70% osób zakażonych nie jest tego świadome. Dla porównania w krajach Europy Zachodniej jedynie 25% nie wie o swoim zakażeniu. A więc proporcje są odwrotne.

Jak ustrzec się przed AIDS?

AIDS jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusa HIV, na chwilę obecną ciągle jeszcze nieuleczalną. Upośledza ona system odpornościowy organizmu, zwiększając podatność na choroby i sprawiając, że nawet zwykła grypa czy przeziębienie mogą okazać się chorobami śmiertelnymi.

Aby uchronić się przed tą groźną chorobą należy stosować odpowiednie środki ochronne, aby nie narazić się na zakażenie.

Bezpieczeństwo może zapewnić wstrzemięźliwość płciowa lub współżycie z jednym zdrowym partnerem, który również ściśle będzie przestrzegał tej zasady. Ryzyko zakażenia się wirusem HIV poprzez kontakty płciowe z wieloma partnerami można zmniejszyć, używając prezerwatyw dobrej jakości, a także stosując antykoncepcyjne globulki dopochwowe, które zawierają m.in. środek plemniko- i wirusobójczy.

Do zastrzyków i pobierania krwi najlepiej używać igieł i strzykawek jednorazowego użytku, które po użyciu powinny być zniszczone, aby nikt nie mógł zastosować ich ponownie.

Warto pamiętać o przestrzeganiu tych zasad oraz badaniu na obecność wirusa HIV, nawet jeśli nie jesteś w grupie podwyższonego ryzyka. HIV nie jest wyrokiem, pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie dowiesz się o zakażeniu.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze