Zaloguj
Reklama

Bolesne badanie u ginekologa - jak temu zapobiec?

Autorzy: Anna Piotrowska
Ból brzucha, okres
Fot. ojoimages
Ból brzucha, okres
(3)

Wizyta u lekarza ginekologa jest dla wielu kobiet nieprzyjemna. Wiąże się z tym przede wszystkim pojawiające się poczucie wstydu wynikające z faktu obnażenia się przed obcą osobą.

Reklama

Badanie ginekologiczne obejmuje badanie za pomocą wziernika, badanie dwuręczne oraz piersi i sutków. Przy pierwszej wizycie kobiety lekarz powinien przeprowadzić dokładną rozmowę o szczegółach badania. Wywiad ma pacjentkę wprowadzić a zarazem uspokoić. Ważną rolę ma również podejście lekarza do pacjentki. Ginekolog, mający pogodne usposobienie wpływa na pozytywny stosunek pacjentki do całej sytuacji.

Aby zapobiec odczuwaniu bólu podczas badania ginekologicznego kobieta musi się uspokoić i maksymalnie odprężyć. Jeżeli tego nie uczyni badanie może okazać się trudne bądź całkowicie niemożliwe do wykonania. W takiej sytuacji lekarz może zrezygnować z dalszego badania doprowadzając jedynie do rozmowy.

Jest wiele przyczyn takiej blokady psychicznej u kobiet m.in. złe doświadczenia podczas wcześniejszych badań ginekologicznych, gwałt, molestowanie itd. W czasie takiej rozmowy należy stworzyć przyjazną atmosferę. Przeprowadza się ją bez osób trzecich, gdy pacjentka jest całkowicie ubrana.

Przebycie traumatycznych wydarzeń w życiu rzutują na wykonanie badania ginekologicznego dlatego jeżeli kobieta nie potrafi się wystarczająco odprężyć a jej blokada tkwi w psychice to rozmowa z lekarzem będzie tu priorytetem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Badanie ginekologiczne. Wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynaecologists

Reklama
(3)
Komentarze