Zaloguj
Reklama

Ciąża w połogu - czy to możliwe?

Autorzy: Anna Piotrowska
Mama z dzieckiem
Fot. ojoimages
Mama z dzieckiem
(1)

Połóg nazywany jest okresem po porodzie dziecka. Zazwyczaj trwa od 6 do 8 tygodni. Jest to czas,w którym organizm kobiety powraca do stanu sprzed ciąży. Lekarze zalecają aby ze względu na gojenie się ran nie współżyć w okresie połogu. Wiele kobiet nurtuje jednak pytanie czy możliwe jest zajście w ciąże w tym okresie?

Reklama

Podczas ciąży hamowane jest dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i jajeczkowanie. Skutkiem tego jest m.in. zanik miesiączki. Po wydaleniu przez kobietę łożyska zahamowanie wydzielania hormonów zostaje przerwane i w rezultacie stopniowo powraca czynność jajników.

Należy jednak pamiętać, że u kobiet karmiących występuje laktacyjny brak miesiączki.

Miesiączka pojawia się dopiero pod koniec laktacji. Tylko u nielicznych kobiet po 6-8 tygodniach występuje jednorazowe krwawienie, jednak to nie jest prawdziwa miesiączka. Wystąpienie pierwszego jajeczkowania i pierwszej prawdziwej miesiączki jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników.

Karmienie nie stanowi ochrony przed kolejną ciążą, u kobiety karmiącej może dojść do wytworzenia zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej.

Dr Emily Jackson oraz dr Anna Glasier ze Światowej Organizacji Zdrowia przeprowadziły badania dotyczące czasu zajścia kobiety w ciąże od poprzedniego porodu.

Badania wykazały, iż u większości kobiet powrót płodności wystąpił od 45 do 94 dni. Zdarzyły się jednak przypadki gdzie odnotowano zdolność do ponownego zajścia w ciąże już po 25-27 dniach od porodu.

Istnieje możliwość zajścia w ciąże w okresie połogu zatem pamiętajmy o zastosowaniu antykoncepcji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • J.W.Dudenhausen,W.Pschyrembel:Położnictwo praktyczne i operacje położnicze. Warszawa: PZWL 1974, 337-384.

    The American Congress of Obstetricians and Gynecologists

Reklama
(1)
Komentarze