Zaloguj
Reklama

Czy można zajść w ciążę w czasie trwania miesiączki?

Para w łóżku
Fot. panthermedia
Para w łóżku
(0)

Z bardzo różnych powodów – czasami z przyczyn chęci zajścia w stan błogosławiony, a czasami z powodu zupełnie odwrotnego – kobiety zastanawiają się, w którym momencie cyklu miesiączkowego mają one największe szanse na zajście w ciążę. Zwykle mówi się, że okresem tym jest okres okołoowulacyjny, pacjentki jednak nierzadko analizują całkowicie inny aspekt – otóż, czy możliwe jest zajście w ciążę wtedy, gdy kontakt seksualny ma miejsce w trakcie trwania miesiączki?

Reklama

Cykle miesiączkowe u różnych kobiet mogą trwać odmienną ilość czasu, typowo jednak ich długość wynosi 28 dni. Największe szanse na zapłodnienie ma miejsce wtedy, gdy kontakt płciowy zachodzi w okolicy owulacji (uwolnienia gotowej do zapłodnienia komórki jajowej), do której dochodzi zwykle w ciągu 7-19 dni od zakończenia krwawienia miesiączkowego.

Patrząc na powyższe, wydawałoby się, że odpowiedź na pytanie, czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę, jest oczywista – zasadniczo nie powinno to być możliwe. Rzeczywiście szanse na zapłodnienie w trakcie krwawienia miesiączkowego są małe, zdecydowanie nie są one jednak zerowe.

Po pierwsze pod uwagę należy wziąć to, że zdolne do zapłodnienia komórki jajowej plemniki pozostają w kobiecych drogach rodnych przez 3 do nawet 5 dób od kontaktu płciowego. Z tego powodu pacjentki, które mają bardzo krótkie cykle miesiączkowe i które współżyją w czasie miesiączki (szczególnie w jej ostatnich dniach), mogą doświadczyć zaraz po niej owulacji i ostatecznie zajść w ciążę.

Analizując to, czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę, trzeba także mieć na uwadze to, że długość cyklu miesiączkowego u niektórych kobiet jest zmienna. Zdarza się bowiem, że u pacjentek z nieregularnymi cyklami owulacja raz ma miejsce długo po zakończeniu krwawienia, a innym razem dochodzi do niej krótko po zakończeniu miesiączki i to zjawisko również może być odpowiedzialne za to, że po stosunku w czasie trwania krwawienia pacjentka ostatecznie zajdzie w ciążę.

Ogólnie szanse na zapłodnienie w czasie trwania krwawienia menstruacyjnego są niewielkie, zdecydowanie jednak istnieją i z tego powodu pacjentki, które nie planują zostać matkami, nawet w czasie miesiączki powinny podczas współżycia korzystać ze stosownych zabezpieczeń.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze