Zaloguj
Reklama

Czym jest priapizm?

Mężczyzna w okularach
Fot. panthermedia
Mężczyzna w okularach
Aktualizacja:
(0)

Priapizm (zwany również ciągotką) to zaburzenie natury urologicznej, które objawia się długotrwałym – często liczącym wiele godzin – niezwykle bolesnym zwodem członka. Podłożem dokuczliwego schorzenia nie jest podniecenie seksualne, ale inne nieprawidłowości. Priapizm, jak się okazuje, może być niezwykle niebezpieczny dla zdrowia mężczyzny. Czy może on dotyczyć każdego przedstawiciela płci męskiej? Poznaj jego przyczyny i sposoby leczenia.

Reklama

Priapizm, czyli długotrwały, bolesny wzwód, to nieprzyjemna przypadłość niektórych mężczyzn. Wzwód trwa średnio 4-6 godzin (odnotowano jednak przypadki, gdy utrzymywał się nawet kilka dni!) i wywołuje bolesność oraz ucisk. Nazwa priapizm wywodzi się od starożytnego bożka Priapa, który był przedstawiany jako mężczyzna w stanie erekcji.

Budowa członka

Członek zbudowany jest z dwóch podłużnych ciał jamistych oraz ułożonego wzdłuż ciała gąbczastego. Ciało gąbczaste buduje również żołądź członka. Ciała jamiste wypełnione są licznymi zatokami, które w trakcie wzwodu wypełniają się krwią, dając efekt powiększenia i „sztywności”. Na skutek rosnącego podniecenia ciała jamiste wypełniają się krwią tętniczą, a jednocześnie zmniejsza się odpływ krwi do żył, co pozwala na utrzymanie wzwodu.

Przyczyny priapizmu

Wśród czynników mogących wywołać priapizm wymienia się m.in.:

 • alkoholizm,
 • urazy kręgosłupa,
 • zapalenie cewki moczowej,
 • zapalenie stercza,
 • urazy mózgu,
 • białaczkę,
 • niedokrwistość sierpowatą,
 • stany zakrzepowe żył,
 • leki przeciwnadciśnieniowe i przeciwdepresyjne.

Objawy schorzenia

Charakterystycznym objawem choroby jest pojawienie się długotrwałego wzwodu, który nie ustępuje nawet w momencie, gdy nie występuje podniecenie seksualne. Bolesność penisa może być tak duża, że uniemożliwia odbywanie normalnych stosunków seksualnych. Nawracający problem może prowadzić do impotencji.

Leczenie przypadłości

Najskuteczniejszą metodą terapeutyczną jest zastosowanie leczenia farmakologicznego opartego na stosowaniu leków z grupy adrenomimetyków, pozwalających na ustąpienie erekcji. Inną możliwością jest zastosowanie zabiegu przepłukania ciał jamistych przy użyciu soli fizjologicznej.

Trzy postaci priapizmu

W literaturze opisano trzy postaci priapizmu:

 • z niskim przepływem – charakteryzuje się zaburzeniami procesu ustępowania erekcji; występuje najczęściej. Często jest skutkiem niedrożności naczyń żylnych w okolicy penisa,
 • z wysokim przepływem – jest to tzw. łagodna postać priapizmu, pojawia się na skutek zbyt dużego napływu krwi tętniczej do ciał jamistych, jednak bez przeszkód z możliwością odpływu krwi,
 • nawracający – stan między okresami długotrwałego wzwodu, kiedy dochodzi do gwałtownego wiotczenia ciał jamistych.

Priapizm groźny dla zdrowia?

Poza bólem i dyskomfortem nieleczony priapizm może prowadzić do impotencji. Jeśli mężczyzna zauważy u siebie niepokojące objawy, powinien koniecznie skonsultować się ze specjalistą.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze